Ugrás a tartalomra

9 dolog, amiért érdemes kilátogatni a csütörtökön kezdődő Science Expóra

Hírek

Három napra beköltözik a tudomány a Szépművészeti Múzeumba. A hazai tudományos élet seregszemléjén robotkutyával, őssejtekkel, látványos kísérletekkel, sőt, még üstökösfőzéssel is találkozhatunk. Aki kíváncsi a legfrissebb hazai kutatásokra, annak élményben gazdag három napot kínál az idei Science Expo.

Science Expo 2024

A világ egyik legfontosabb tudománypolitikai konferenciája, a Tudományos Világkonferencia (World Science Forum) részeként rendezik meg november 21-23. között a Science Expót a Szépművészeti Múzeumban. A tudományos tárlat célja, hogy közérthetően és látványosan mutatkozhassanak be a hazai tudomány és kutatás kiemelkedő eredményei.

Az ingyenes, bárki számára látogatható, háromnapos eseményen négy nagy témakörön keresztül (matematika, fizika, kémia, biológia) fedezhetjük fel a tudomány különböző ágait. A látványos bemutatókkal tarkított programot rangos kutatók és szaktekintélyek izgalmas beszélgetései teszik teljessé.

Összegyűjtöttük a 9 legérdekesebbnek ígérkező programot, amelyekért érdemes lesz a három nap során kilátogatni a Szépművészeti Múzeumba.

1. Macskafogó, a robotkutya

Bár a kutya teste egy amerikai fejlesztő cégé, magyarul beszélni és érteni a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) tanította meg a Macskafogó névre hallgató, csaknem 40 kilós robotkutyát, amivel csütörtökön biztosan lehet találkozni a múzeumban.

2. Gyógyszer útja a fejből a szájba

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont kutatói az ötlet megfoganásától a tabletta gyártásáig mutatják be nekünk egy gyógyszer születését, de interaktív tanítórendszerek segítségével az őssejtek csodálatos világát is megismerhetjük.

3. Főzzünk üstököst!

Nem írtuk el, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatói valóban megmutatják, hogy egyszerű hozzávalókból hogyan készíthetünk üstököst. Ha az üstököshöz nem mehetünk fel a világűrbe, hát elkészítjük a Szépművészeti rögtönzött konyhájában.

4. Mert az AI körülvesz

Ma már szinte megmozdulni sem tudunk, annyira behálóz bennünket a mesterséges intelligencia. Az AI-nak szánt kerekasztal-beszélgetés során kiderül, hogyan irányíthatjuk, illetve hogyan szolgálhatja a társadalmunk javát. De nem megyünk el az AI etikai, jogi és technológiai kérdései mellett sem. 

5. Különleges ókori keresztény leletek

Ókori keresztények szentföldi nyomairól szóló kutatást hoznak magukkal a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont kutatói, de a Tihanyi apátság történetéről is lesznek izgalmas részleteik. Mindezek mellett megismerhetjük a vallás és a tudomány kapcsolatát, és a Rómában található magyar nemzeti templomokat is.

6. Jöjjenek-e az önvezető autók?

A kerekasztal-beszélgetések talán egyik legérdekesebb témája az önvezető autókkal kapcsolatos kihívások és lehetőségek megvitatása lesz. Szakértők elmondják, hogy a biztonságos és fenntartható közlekedés érdekében hogyan lehet összehangolni a technológiai fejlődést az etikai normákkal és a társadalmi elvárásainkkal.

7. Hogyan védhetjük meg a klímánkat?

A klímaváltozás sürgető kihívásairól és a fenntartható jövőnk érdekében tehető szükséges lépésekről rántják le a leplet kutatók és szakértők. De az is kiderül a program végére, hogy mi mit tehetünk a zöld környezetünk megőrzéséért.

8. Miért ezek a parányi rovarok a kutatók legjobb kollégái?

Kisujjkörmünknél nem nagyobbak, olykor még a poharunkban sem vesszük észre őket, mégis nagyon régóta nagyon sokat segítenek az orvostudományban. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói a Science Expón mikroszkópokkal és videókkal mutatják be, hogyan és miért állították az orvoslás szolgálatába az ecetmuslicákat.

9. Rendhagyóan színes kémiaóra a múzeumban

A színes-szagos kísérleteket mindenki szerette kémiaórán. A Bay Zoltán Kutatóközpont kutatói ezért a leglátványosabb kísérleteket hozzák el a Science Expóra. De elmondják azt is, kik voltak az első vegyészek, illetve hogy milyen szerepet játszik a kémia a mindennapi életünkben. 

A Science Expo a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében valósul meg. A részletes programok itt érhetők el.

Még több érdekes programról Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója beszélt az Inforádiónak. A beszélgetés 12:26-tól hallható.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.