Ugrás a tartalomra

A HUN-REN korszerűsítésének lényege testesül meg a nátrium-kén akkumulátor projektben

Hírek

A villamos energia innovatív tárolását demonstrálhatja hazánk első nátrium-kén akkumulátora, amelyet a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont (HUN-REN EK) csillebérci telephelyén adtak át. A projekt során szerzett tapasztalatok segíthetik Magyarország karbonsemlegességének elérését. Amint az átadáson elhangzott, a program mintaként szolgál a kutatási hálózat partnereket kereső és interdiszciplináris együttműködésekre alkalmas kutatóhelyeinek.

Na-S akkumulátor

 „Az Energiatudományi Kutatóközpont tevékenységében új fejezet kezdődik, hiszen olyan modern, karbonmentes akkumulátorral gyarapodott eszközparkja, amely további jelentős és időszerű kutatásokat segíthet, sőt a nemzetközi versenyben is megerősíti tudományos és innovációs képességeinket” – emelte ki a különleges akkumulátor átadóünnepségén Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója. A fejlesztés során különböző tudományterületek szakemberei, matematikusok, meteorológusok, villamosmérnökök, de még építészek is együtt dolgoztak, Jakab Roland szerint a pályázat így pontosan azt a szemléletet tükrözi, amely a megújuló és megerősödő HUN-REN egészének küldetését meghatározza: a multidiszciplinaritást, az együttműködést akár különböző tudományterületek kutatói között, valamint a gyümölcsözővé tehető ipari kapcsolatok felkutatását, ami elengedhetetlen egy ilyen innováció megvalósításához. Mint elhangzott, a HUN-REN korszerűsítésének lényege testesül meg a nátrium-kén akkumulátor projektben, amely egyúttal mintaként szolgál a hálózat partnereket kereső és interdiszciplináris együttműködésekre alkalmas kutatóhelyeinek.

Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára a rendezvényen kiemelte: az energetikában egyre fontosabb az együttműködés, ezt ösztönözte az a 2021-ben kiírt pályázat, amelynek eredménye az első magyarországi nátrium-kén alapú akkumulátor. Három éve még mintegy 3000 megawatt volt a hazai összes napelemes beépített teljesítmény, és akkoriban még úgy kalkuláltak, hogy 2030-ra éri el a 6 ezer megawattot. Ám ezt idén elérte az ország, és a következő évtized elejére már 12 ezer megawatt lehet az éves összteljesítmény. Hazánk egyes napokon már akár nap- és atomenergiával is képes kielégíteni villamosáram-szükségleteit, sőt, időnként még exportra is jut – hangsúlyozta az államtitkár.

Na-S akkumulátor

Horváth Ákos, a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont főigazgatója az átadáson arról beszélt, hogy a megújuló energiák terén új technológiákra van szükség, ezek kutatásában pedig nélkülözhetetlen az együttműködés a kutatóintézetek, az egyetemek és az ipari partnerek között. Az első magyarországi nátrium-kén alapú akkumulátor átadását a Magyar Villamos Művek, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, illetve a HUN-REN EK, a Budapesti Műszaki Egyetem és a Pannon Egyetem, valamint a japán gyártó partner együttműködése, továbbá magyar állami segítség tette lehetővé.

Na-S akkumulátor

A japán NGK Insulators Ltd. által gyártott akkumulátor, illetve a svájci Indrivetec AG által készített, hozzá tartozó inverterek februárban érkeztek a kutatóközpont telephelyére, a KFKI Campusra a Tesseract Energiatároló (2021-2.1.1-EK-2021-00002) projekt részeként. Az akkumulátor és az inverterek egymással, illetve a telephelyi villamos és kommunikációs hálózattal való összekötését és üzembe helyezését követően az energiatároló tesztelése júliusban elkezdődik és az év végéig tart.

Na-S akkumulátor

A demonstrációs energiatároló 1,45 MWh villamos energia tárolását teszi majd lehetővé, amit különböző piaci szolgáltatásokkal – például frekvenciaszabályozás, illetve peak shaving – fognak tesztelni. Az e folyamat során szerzett tapasztalatokkal a kutatóközpont szakmailag támogatni tudja a további piaci projekteket, ezzel is elősegítve hazánk karbonsemlegességének elérését.

Előnyös tulajdonságok

A Na-S akkumulátorok elektródáit folyékony állapotban tartott nátrium és kén alkotja, ezért magas, 290–360 °C közötti hőmérsékleten üzemelnek. Előnyük, hogy alkotóelemeik – a kén, a nátrium és az alumínium-oxid – a lítiummal ellentétben bőségesen rendelkezésre állnak. Jellemzőjük a hosszú, akár 20 éves élettartam és az alacsony karbantartási költség. A technológia iránt egyre több ország érdeklődik, és a felhasználási területek köre is folyamatosan bővül.