A kvantumszámítógépektől a 3D nyomtatókon át az energetikai szimulációs terepasztalig bemutatkoznak a legizgalmasabb hazai tudományos eredmények és eszközök az első Science Expón a Szépművészeti Múzeumban. A november 21. és 23. között megrendezendő interaktív tudományos tárlaton 10 HUN-REN kutatóhellyel találkozhatunk.
HUN-REN Atommagkutató Intézete (HUN-REN ATOMKI)
A 70 éves debreceni intézetben már a kezdetektől nemcsak kizárólag fizikával foglalkoznak, hanem ahhoz kapcsolódó egyéb tudományokkal is (pl. orvosi képalkotás, űrkutatás, örökségtudomány). Ők rendelkeznek hazánkban a legtöbb részecskegyorsító berendezéssel.
Az Európai Fizikai Társulat (EPS - European Physical Society) a fizikai kutatások kiemelkedő jelentőségű történelmi emlékhelyévé (Historic Site) nyilvánította az intézet főépületét.
A múzeumi eseménysorozat keretein belül egy „légköri mérőállomás” mellett több olyan műszert és mintavevő egységet is bemutatnak, amelyekkel akár a terem levegőjének aeroszol koncentrációját, radon tartalmát és üvegházgáz-összetételét is meg tudják mérni az érdeklődők bevonásával is.
2024 nyarától hazánk egyik jelentős, alkalmazott kutatásokkal foglalkozó intézménye is már a HUN-REN hálózatában működik. Kutatóintézetük számottevő tapasztalattal rendelkezik nemzetközi konzorciumok építésében, uniós K+F+I pályázatok írásában és elnyerésében, így képes hídszerepet betölteni a tudomány és a piac között.
Saját hitvallásuk szerint intézetük a fennállása során elsajátított tudás és tapasztalat alapján egy fenntarthatóbb, innovációban gazdag, élhetőbb jövő megteremtése felé halad.
A novemberi expóra a növényi termésfokozók mellett agrárinformatikai témákkal is készülnek, és a gépi látással is foglalkoznak majd.
HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont (HUN-REN BTK)
Nemzetközi színvonalú és beágyazottságú alapkutatásokat folytatnak az archeogenomika, a filozófia, az irodalomtudomány, a klasszika-filológia, a művészettörténet, a néprajztudomány, a régészet, a történettudomány és a zenetudomány területén.
A magyarság múltjának teljességét kutatják és értelmezik, valamint a jelenkor kihívásaira reflektálnak. Alapfeladatuknak tartják a magyar kulturális örökség feltárását és gondozását, és ezáltal a magyar önazonosság erősítését.
A Science Expón a Tihanyi Apátságból hoznak izgalmas történeteket, ahol megtudhatjuk azt is, hogyan alkalmazzák munkáik során a mesterséges intelligenciát.
HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (HUN-REN CSFK)
Kutatóközpontjuk alaptevékenysége csillagászati és földtudományi (földrajzi, földtani, geokémiai és geofizikai), valamint felfedező kutatások (alapkutatások) végzése, valamint a felfedező kutatások elméleti vizsgálatokat, obszervatóriumi, terepi és laboratóriumi méréseket végeznek.
Az intézmény normafai telephelyén nyílt meg 2019-ben a Svábhegyi Csillagvizsgáló, amely egy interaktív természettudományi élményközpont hazánk legnagyobb méretű, muzeális, teljesen felújított bemutató távcsövével, előadásokkal, nappali és éjszakai égboltbemutatásokkal.
A Science Expóra természetesen hoznak magukkal távcsövet is, és főzhetünk majd velük üstököst is.
HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI)
Intézetük 20 önálló kutatási profillal rendelkező kutatócsoportja együttesen reprezentálja az idegtudomány összes jelentősebb diszciplínáját, a farmakológiától a viselkedés- és stresszkutatáson keresztül a neuroimmunológiáig és a celluláris és hálózatbiológiai megközelítésekig.
Fő kutatási témájuk az idegrendszer vizsgálata és megértése annak érdekében, hogy növelje ismereteinket az agyról, és hozzájáruljon a társadalom számára hatalmas terhet jelentő, az idegrendszerrel összefüggésbe hozható betegségek gyógyításához, valamint elősegítse az orvosdiagnosztikai és agykutatási módszerek fejlődését.
A kiállításon egyebek mellett foglalkoznak majd pajzsmirigyhormon-diagnosztikával, és bemutatják a legmodernebb kutatási módszereket is.
HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK)
Hazánk legnagyobb ökológiai intézményének fő feladata a biológiai sokféleség és az ökoszisztémák magas színvonalú kutatása. Az intézmény elsősorban ökológiai és evolúcióbiológiai kutatásoknak ad otthont.
Számos vizsgálatuk a mező- és erdőgazdálkodás biodiverzitásra kifejtett hatásához, a vízhasznosításhoz, valamint az újonnan kialakuló fertőző betegségek ökológiai és evolúciós kérdéseihez is kapcsolódik.
A Science Expóra játékos bemutatókkal, klímavédelmi programokkal érkeznek, melyeken keresztül megismerhetjük, hogyan kell helyreállítani a természetet, és hogyan változott meg a madarak viselkedése a klímaváltozás miatt.
HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet
Alaptevékenységük kiterjed a matematika és alkalmazásai különböző területein végzett tervszerű kutatásokra, olyan elméleti vizsgálatokra összpontosítva, amelyek egyfelől a matematika belső fejlődése, másrészt a matematikának más tudományokban, illetve a társadalmi gyakorlatban való hatékony alkalmazása szempontjából jelentősek.
Kutatási feladataik között szerepel egyebek mellett az alapkutatás a matematikai struktúrák témájában, valamint bioinformatikai területeken is. Az intézet kutatási, illetve speciális feladata az Országos Matematikai Szakkönyvtár működtetése és fejlesztése.
A kiállításon elmondják, hogy a napi ingázási szokásaink hogyan járulnak hozzá egy járvány terjedéséhez, illetve hogy a kvantumszámítógépeket a weboldalak feltörésén túl hogyan lehet a gyógyszerek felfedezésére is használni.
HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (HUN-REN SZTAKI)
Ez Magyarország legnagyobb és legsikeresebb informatikai kutatóintézete, amely a tágan értelmezett informatika tudományának műhelye, az információtechnológia, a számítástudomány és rokon területeinek nemzeti kutatóbázisa is.
Elsősorban az informatika műszaki-tudományos és matematikai kérdéseivel foglalkoznak, de kutatásaik kiterjednek mindazon területekre is, amelyek az alapkérdésekkel állnak kapcsolatban.
A Science Expón az utóbbi évek innovációi mellett ott lesz velük egy robotkutya és egy hidrogénes drón is, de az öregedés és az AI látványos kapcsolatára is fény derül. Sőt, egy portrérajzoló robottal is találkozhatunk majd a három nap során.
HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK)
A nemzetközileg elismert magyar élettudományi kutatások meghatározó intézménye az övék. Kutatóik munkáját rangos nemzetközi tudományos közlemények és szabadalmak fémjelzik. A kutatott témák a molekuláris és sejtbiológia számos területét felölelik, a baktériumok ipari hasznosításától a termesztett növények irányított nemesítésén át az emberi egészség és a környezetvédelem kérdéséig terjednek.
A HUN-REN SZBK főleg a tudományos alapkutatások műhelye, de kutatói kezdeményező szerepet játszanak biotechnológiai vállalkozások életre hívásában és menedzselésében, valamint oktatási feladatokat is ellátnak.
A Science Expón elmondják, hogyan és miért állították az orvoslás szolgálatába a muslicákat. Ezeket mikroszkópokon és videókon is megmutatják.
HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK)
Kutatóik multidiszciplináris természettudományi kutatásokat végeznek többi közt a szerves kémia, az anyag- és környezetkémia, a fehérjekutatás, az enzimológia, a rákkutatás, gyógyszerkutatás, valamint a kognitív idegtudományok és a pszichológia terén.
Kiemelt jelentőségűek a környezetterhelést csökkentő eljárások kidolgozására irányuló kutatásaik, amelyek a szigorodó hazai és európai szabályozásnak is köszönhetően egyre fontosabb szerepet kapnak a fenntartható gazdasági folyamatokban.
A kiállításon bemutatják a gyógyszerkutatás folyamatát az álomtól a laboratóriumig, valamint az őssejtek csodálatos világát, interaktív tanítórendszerek segítségével.
További részletek hamarosan!
- Megújul a HUN-REN
-
A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.
A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.