A pályázat népszerűségét jelzi, hogy 66 kutatócsoport nyújtott be hároméves időtávra összesen közel 15,9 milliárd forint támogatási igényt, ebből csak a program első, 2025-ös évére 5,4 milliárd forintot kértek. HUN-REN kutatóhelyekről 26 beadvány érkezett.
Október 31-én lezárult a HUN-REN Központ Támogatott Kutatócsoportok (TKCS) pályázati konstrukciójának 2024-es beadási időszaka. Az idén megújult pályázat célja, hogy forrást biztosítson kiemelkedő teljesítményű fiatal kutatók számára saját, önálló tudományos műhelyek kialakításához és működtetéséhez. Az új struktúrával a pályázati kiírás továbbá azt is célul tűzte ki, hogy támogassa az egymástól távol álló tudományterületek közötti együttműködéseket, ezáltal bővítve a kutatási kiválóság hazai kereteit.
A HUN-REN berkeiből a legtöbb pályázatot, szám szerint ötöt, a szegedi Biológiai Kutatóintézet nyújtotta be, őket követi a Természettudományi Kutatóközpont négy, valamint a Társadalomtudományi Kutatóközpont és a Wigner Fizikai Kutatóközpont egyaránt három-három pályázattal. Az egyetemek közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nyújtotta be a legtöbb pályaművet, kiemelkedve az egyetemi mezőnyből.
A kutatócsoportok vezetőinek életkora átlagosan 43 év, a legfiatalabb vezető kutató mindössze 30 éves, ami jól mutatja a megújított program stratégiai célját: a tehetséges, fiatal kutatók előtérbe helyezését. A tudományterületi kapcsolódáson túl az intézmények közötti együttműködés a konstrukció alapeleme a pályázatoknál: az újonnan alapított kutatócsoportok átlagosan 2–3 társpályázóból állnak, de előfordul olyan team is, amelyben támogatás esetén öten dolgozhatnak majd együtt.
A pályázatok tudományterületi megoszlása a kutatási témák alapján változatos képet mutat. Az élettudományi (LIFE) terület és a matematika, természet- és mérnöki tudományok kiegyensúlyozottan 43-45 pályázatban jelenik meg kiemelt témaként, a humán tudományok (SHAPE) témái 11 pályázatban jelennek meg.
A pályázatok befogadási és formai szempontok szerinti ellenőrzése 2024. november 7-én zárul le, ezt követően kezdődik meg az érvényes pályázatok értékelése.
- Megújul a HUN-REN
-
A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.
A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.