Az Elnök Körét vezető Vizi E. Szilveszter új kutatási sikere a Richter gyógyszergyárral együttműködésben

2024.11.14. | szerző: HUN-REN

A gyógyszerkutatás legrangosabb nemzetközi folyóiratában jelent meg egy kutatási eredmény Vizi E. Szilveszter professzor levelező szerzőségével. Az MTA egykori ikonikus elnöke a közelmúltban lett a HUN-REN Elnök Köre tanácsadó szervezet új vezetője. Új megbízatásáról, a friss publikációról és a megújuló HUN-REN-ről kérdeztük.

Az Elnök Körét vezető Vizi E. Szilveszter új kutatási sikere a Richter gyógyszergyárral együttműködésben
Forrás: Wikipédia
A rangos British Journal of Pharmacology-ban jelent meg egy tanulmány Tod Pál első és Vizi E. Szilveszter levelező szerzőségével. A skizofrénia és a súlyos depresszió kezelésére használt harmadik generációs antipszichotikumok kellemetlen mellékhatása, hogy akaratlan, hiperkinetikus mozgászavarokat okozhatnak, így a betegek nehezebben tudnak szociálisan beilleszkedni a közösségeikbe. Ezeket megbízható klinikai adatok alapján az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) által engedélyezett gyógyszerrel, a tetrabenazinnal kezeljük. Azonban a gyógyszerek e vegyülettípusának a különböző agyterületekre gyakorolt hatásáról nagyon kevés információnk van. A Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) és a Richter Gedeon kutatói elsőként tisztázták ezt a kérdést friss tanulmányukban. (A kutatás tudományos hátteréről részletesen a KOKI honlapjának nyilatkoztak a szerzők.)

Együttműködések kellenek és sok-sok szabadalom

A publikációval kapcsolatos kérdésre Vizi E. Szilveszter nagy jelentőségűnek minősítette, hogy eredményük egy ilyen tekintélyes szaklapban jelent meg, és így a gondolatot más kutatók továbbvihetik, mert szerinte a tudomány „kalákában épül”. A professzor egyúttal felhívta a figyelmet legutóbbi munkájuk különleges üzenetére is: „A HUN-REN egyik intézetének kutatói közösen dolgoztak ezen a tanulmányon Magyarország egyik legnagyobb és talán az egyik legfontosabb multinacionális cégének munkatársaival. Fontos jelenség, amikor egy magyar kutató egy itthoni kutatóintézet és a hazai ipar kiemelkedő résztvevőivel dolgozhat együtt, hiszen helyben maradó profitot csak a magyar hozzáadott szellemi tőke eredményezhet. Egyéb esetekben jórészt bedolgozók vagyunk, egy külföldi cég alkalmazottai. Tehát ilyen szempontból együttműködésünk a Richterrel példaértékű lehet sokak számára. Mint ahogyan követendő minta a HUN-REN számára is, amely hatékony hazai együttműködésekkel nemcsak eredményesebb kutatóhálózattá, de nemzetközi téren is jelentős pénzügyi forrástényezővé válhat a magyar gazdaság számára.”

A rangos publikáció kapcsán Vizi professzor elmondta, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet mindig is zászlóshajónak számított a hazai kutatásban: az itt kutatók folyamatosan kiemelkedő eredményeket érnek el, a legeredményesebbeknek számítanak a legfontosabb uniós pályázatok elnyerésében, és nagyon régóta együttműködnek a Richter Gedeon gyógyszeripari vállalattal. „És a Richter sikeres gyógyszereiben benne vannak a KOKI kutatásai, eredményei” – tette hozzá Vizi E. Szilveszter.

A gyógyszeripari céggel kiépített együttműködés kapcsán példaként említette a Richter sikervegyületét a cariprazine-t, amely a skizofrénia elleni harmadik generációs gyógyszer, és szabadalmi jogdíja hatalmas árbevételt jelent hazánk és persze a vállalat számára is. Szerinte rendkívül fontos, hogy a szabadalmak száma itthon növekedjen, mert csak ekkor lehet magas a hazai profit is. Ezt a skizofrénia és depresszió elleni gyógyszert a világ harmadik legnagyobb amerikai cége, amely hetvenszer nagyobb kapitalizációjú, mint a Richter, az AbbVie forgalmazza, és nemrégiben együttműködési és kutatási szerződést kötött a Richterrel új központi idegrendszerre ható gyógyszerek fejlesztésére. „Ez olyan, mint amikor Gulliver a törpékkel szövetkezik, úgyhogy ezt az együttműködést hatalmas jelentőségűnek tartom” – hangsúlyozta a KOKI professzora.

Vizi professzor elmondta még, hogy egész életében gyógyszerkutatással foglalkozott, így megtapasztalhatta, milyen az, amikor egy eredeti gondolatból termék lesz. „Ez egy nagyon lényeges folyamat, de egy alapkutatótól nem szabad elvárni, hogy készterméket tegyen az asztalra. Viszont szabadalomképes gondolatokat elvárhatunk tőle, amelyeket aztán tovább kell vinni a transzlációs úton, hogy valódi magyar termékké válhassanak. Sajnos azt tapasztalom, a hazánkban bejelentett szabadalmak száma évről évre csökken, ám ezen okos kutatásszervezéssel és a kutatók szakmai támogatásával változtatni lehet.”

Segíteni a HUN-REN megújulását

Gulyás Balázs professzor, a HUN-REN elnöke, aki több évtizedes külföldi kutatási és tudományszervezési sikeres tevékenysége után jött haza, kinevezését követő egyik első intézkedéseként alapította meg a HUN-REN Elnök Körét, amelynek vezetésével Sir George Radda (Radda György) professzort bízta meg. Az Elnök Köre az elnök személyes tanácsadóinak nemzetközi csoportja, amelynek tagjai mint például Cloetingh professzor, az  Academia Europaea korábbi elnöke, Novoselov Nobel-díjas tudós, Lord Martin Rees, a Királyi Természettudományos Társaság korábbi vezetője, Kondorosi Éva világhírű növénybiológus, vagy Andreu Mas-Colell korábbi spanyol pénzügyi és tudásminiszter és még sokan mások, a tudomány, a kutatás és a tudománypolitika területén szerzett széles körű tapasztalataikra építve stratégiai tanácsokkal támogatják az elnök munkáját. Radda professzor halála után az elnök Vizi E. Szilvesztert (aki az alapítás óta tagja a testületnek) kérte fel a nemzetközi elismertségnek örvendő tagokból álló tanácsadói csoport vezetésére. „E körnek vezetőjének lenni egészen rendkívüli megtiszteltetés, különleges élmény” – értékelte röviden az új vezető.

„Radda György nekem bencés diáktársam volt, közelmúltbéli halálával üresedett meg ez a pozíció. Bár eddig is tagja voltam a Körnek, ez most egy egészen más helyzet, mert itt véleményt és kritikát is úgy kell nyilvánítani, hogy beállhasson mögé egy ilyen nemzetközi szinten elismert csoport. Gulyás professzor elnöki körének tagjai kiválasztásával a magyar tudományosság megítélését a legmagasabb szintig emelte, egyben hatalmas kihívást jelent az elvárásoknak megfelelni” – mondta Vizi E. Szilveszter.

Világhírű kutatóhálózatnak kell lennünk

„Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke azt a határozott célt tűzte ki részben az elnöki Tanácsadó Testület, részben a kutatói közösség megbízásából, hogy nemcsak hazai, hanem világviszonylatban is jelentős kutatóhálózatot kell létrehozni és működtetni. Ennek kell megteremteni a személyi és az anyagi feltételeit, valamint megszerezni a tudóstársadalom támogatását. Bár kiváló kutatókkal vagyunk körülvéve, akik értékesek és őket támogatnunk kell, különben kifutunk az időből. Jelenleg ennek a társadalmi és politikai elfogadtatása zajlik” – fűzte hozzá Vizi E. Szilveszter a HUN-REN már elindult megújításáról.

„Tudósaink anyagi elismertsége sajnos még messze nem éri el a világ jelentős tudóstársadalmaiban dolgozók bérét. Ha ez nem változik, el fognak menni a legjobbjaink. Úgy gondolom, óriási felelősség van most az illetékes minisztériumokon és törvényhozókon” – emelte ki Vizi E. Szilveszter, majd hozzátette, ha azonnal nem emelik meg jelentősen a kutatási hálózat költségvetését, az anyagi javakat és a többlettámogatásokat, amelyekkel az intézetek önállóan tudnak gazdálkodni, valamint a HUN-REN nem teljesítményarányosan osztja szét azokat, akkor intézményhálózat stabilitása és eredményessége meggyengül.

Az Elnök Körének új vezetője annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a testület messzemenőkig támogatja e „megőrizve felemelést”. Mert Vizi professzor szerint csak a tudomány számít, márpedig a tudomány nemzetközi. „Ezért kell nekünk is nemzetközi mércével mérve is kiválót nyújtanunk. A két új Nobel-díjasunk megmutatta, ki tudunk nevelni világszínvonalú tudósokat, de hogy egy magyar felfedezés ki tud-e jutni a világpiacra, már nem ilyen egyszerű kihívás. Egy gyógyszer világpiacra kerülése legalább 1-2 milliárd dollárba kerül, és óriási rizikóval jár. Ez itthonról csak úgy sikerülhet, ha a nemzetközi tőke segítségét is igénybe vesszük. Azaz, az eredeti magyar gondolatoknak szabadalommá kell válniuk, amire aztán lecsaphat a nemzetközi piac. Tehát csak ismételni tudom magam, a Magyar Kutatási Hálózatból egyre több szabadalomnak kell kikerülnie” – húzta alá a kutatóprofesszor.

„Sok évet dolgoztam külföldön, több országban is. Oxfordban Sir William Paton volt a supervisorom, aki megtanított gondolkodni. A magyar kutatói hálózatban rengeteg olyan kiemelkedő egyéniség van, akik meg tudják tanítani, hogyan kell gondolkodni, hogy eredményt érhessen el egy tehetséges kutató, és felfedezzen valamit, illetve felismerjen valami újat. Ezért a HUN-REN-nek most azonnal meg kell kapnia a többlettámogatást, hogy azok a legtehetségesebb fiatalok, akiket már megtanítottunk gondolkodni, akiknek megtanítottuk, hogyan lehet felfedezni, itthon maradjanak. Ha nem így történik, és elmennek, ezért azok lesznek a hibásak, akik ezt a támogatást nem adják meg” – hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter, a HUN-REN Elnöki Köre új vezetője, az MTA korábbi elnöke.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás