Idén Szemerédi Endre vehette át a Fejes Tóth László-díjat

2024.11.13. | szerző: HUN-REN

A diszkrét geometriában és az additív számelméletben elért átütő eredményeiért a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet Szemerédi Endrének ítélte a 2024. évi Fejes Tóth László-díjat és a vele járó emlékérmet. A díjat Szemerédi professzor november 4-én vette át az Intézet Nagytermében. Ő a díj második kitüntetettje, az első Lovász László volt 2023-ban.

A díj névadója Fejes Tóth László, a Magyar Tudományos Akadémia Matematikai Kutatóintézetének második igazgatója, aki Rényi Alfrédot követte az igazgatói székben. Világhírű matematikus volt, új fejezetet nyitott a diszkrét geometria egyik fontos ágában, a pakolások és fedések elméletében, mely számos alkalmazásra talált a kódelméletben, a számelméletben, a csoportelméletben és más tudományágakban. Klasszikus monográfiája "Lagerungen in der Ebene, auf der Kugel und im Raum" címmel 1953-ban jelent meg a Springer kiadónál. A könyv angol nyelvű, bővített változata Fejes Tóth Gábor és Wlodzimierz Kuperperg munkája, tavaly látott napvilágot, az első kiadás után pontosan 70 évvel. A Rényi Intézet a díj létrehozásával Fejes Tóth László nemzetközi mércével is kiemelkedő, iskolateremtő tudományos munkássága előtt tiszteleg.

A Fejes Tóth László-díjat és emlékérmet a díjbizottság évente egyszer ítéli oda valakinek a geometriában vagy egy azzal határos tudományterületen elért kimagasló eredményeiért. A díjátadási ünnepséget mindig az azévi nyertes előadása nyitja. A kitüntetést idén Szemerédi Endre vehette át, nagysikerű előadásának címe “Struktúra és véletlenszerűség”.

Idén Szemerédi Endre vehette át a Fejes Tóth László-díjat

Szemerédi Endre a legmagasabb hazai állami kitüntetés, a Magyar Szent István rend birtokosa, Abel-, Steele-, Schock- és Széchenyi-díjas matematikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet emeritus professzora. Nemzetközi hirnevét a múlt század ’70-es és ‘80-as éveiben alapozta meg számtani sorozatokra vonatkozó eredményeivel, kombinatorikai, geometriai és algoritmuselméleti munkásságával.

Az Abel-díjat 2012-ben kapta meg „a diszkrét matematikában és az elméleti számítástudományban elért korszakos eredményeiért, melyekkel jelentősen hozzájárult az additív számelmélet és az ergodelmélet fejlődéséhez”. A diszkrét matematika a véges struktúrák, gráfok, sorozatok, geometriai konfigurációk tudománya. Szemerédi Endre az elsők között ismerte fel a diszkrét matematikai eszközök fontosságát a számítástudományban.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás