Ugrás a tartalomra

Kutatóállomássá alakított villamossal és AI agyú robotkutyával is készülnek kutatóintézeteink a Kutatók Éjszakájára

Hírek

Több mint 100 izgalmas program közül választhatunk az idei Kutatók Éjszakáján, amelyeket a HUN-REN budapesti és vidéki kutatóintézeteiben tartanak szeptember 27-én, pénteken.

Akár Budapesten vetnénk bele magunkat a tudományos programok sűrűjébe, vagy épp Szegeden vagy Sopronban, mindenhol találhatunk kedvünkre valót.

Budapesten a Bay Zoltán Kutatóközpont kutatóállomássá varázsol egy villamost a 47-es járat vonalán, ahol élménydús felfedezéseket lehet tenni, de kutatókkal is készíthetünk interjút. De nemcsak tudósvillamossal készülnek a Bay Zoltán Kutatóközpontnál, hanem VR-szemüvegekkel pásztázhatjuk az óceánba kerülő hatalmas szemétszigeteket, és bármily furán is hangzik, de betekintést nyerhetünk a fenntartható fröccsöntés világába is. Itt az Ivan & The Parazol akusztikus koncertjével ér véget az este.

Aki a magyar nyelv érdekességeit hallgatná pénteken, az megismerheti a Pulit, a magyar chatgpt-t, de egy bababarát program keretében arra is fény derül, gügyögjünk vagy ne gügyögjünk a gyerekünkkel.

A SZTAKI-nál robotokat is ki lehet próbálni: Husky, az önjáró robot főleg térképezni szeret, míg a robotkutyájuk megmutatja, mennyit fejlődött a mesterséges tér-intelligencia az elmúlt időben. De ha mindez se lenne elég, itt azt is megtudhatjuk, hány évesnek lát bennünket az AI a fotóink vagy vérképünk alapján.

A Természettudományi Kutatóközpontban egy nagyon színes fénylaborban tehetünk kirándulást, ahol megismerkedhetünk az anyagok fénykibocsátásával, és hétköznapi példákon mutatják be a foszforeszcencia és a fluoreszcencia jelenségét.

Szegeden bepillantást nyerhetünk agyunk bonyolult működésébe, valamint az mRNS-alapú vakcinafejlesztés mellett megismerhetjük azt is, hogyan épül fel a vérképünk, és mik rejtőznek a vérképen szereplő számok mögött.

A HUN-REN soproni székhelyű Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetében arról beszélnek majd, hogy a következő magyar űrhajósnak miért lehet érdemes megvizsgálnia az űrből a villámláshoz köthető fényjelenségeket. De Sopronban az is kiderül, hogyan alakult ki a Kárpát-medence, és jelenleg milyen tektonikus mozgásokat tudunk észlelni a területén.

A HUN-REN kutatóintézeteinek programjait itt gyűjtöttük össze. A Kutatók Éjszakájáig (szeptember 27-ig) érdemes többször visszatérni a honlapunkra, mert folyamatosan kerülnek fel az újabb és újabb programok. Egyes eseményeken regisztrációhoz kötik a részvételt, így célszerű mielőbb regisztrálni, mert gyorsan fogynak a helyek.