Már elérhető az Országgyűlés hivatalos honlapján az új HUN-REN törvény tervezete. A Kulturális és Innovációs Minisztérium által benyújtott dokumentum tartalmaz minden módosítást, amelynek beemelését a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat javasolta, és amely szerepel a kutatóhelyek főigazgatói és az önálló intézetek valamennyi vezetője által aláírt, majd a HUN-REN Irányító Testülete által is elfogadott, Közös Nyilatkozatban. Ezek közül a leglényegesebb, hogy a megújult HUN-REN sajátos jogállású intézményként jön létre, és kutatóhelyei jogi személyiséggel rendelkező kutatási intézményként folytatják tevékenységüket, megőrizve – számos más egyéb hatáskör mellett – a főigazgatók és igazgatók munkáltatói és gazdálkodási jogosítványait.
A HUN-REN elnökének és vezérigazgatójának kezdeményezésére – az Irányító Testület felhatalmazásával – 2024 októberétől rendszeres egyeztetések történtek a kormányzattal a szervezet megújításáról és egy új, a jelenleginél lényegesen hatékonyabb működés jogi kereteinek kialakításáról. A kormányzati tárgyalásokat egy év elején indult részletes nemzetközi átvilágítás előzte meg. A HUN-REN, és ennek megfelelően a kutatóhálózat javaslatai alapján kialakított törvény célja egy kiválóság alapú, teljesítményelvű kutatási hálózat létrehozása, amely a felfedező kutatásokon túl, a tudományos kutatás szabadsága érvényesülésének maradéktalan biztosítása mellett kiemelten fókuszál a különböző társadalmi és gazdasági kihívások megoldására, erősíti a hazai és nemzetközi együttműködéseket, valamint kiszámítható kutatói életpályát kínál nemzetközi összehasonlításban is versenyképes bérezés mellett.
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat kutatóközpontjainak főigazgatói és önálló intézeteinek vezetői november 14-én írták alá azt a Közös Nyilatkozatot, amelyben kifejezetten támogatták, hogy a HUN-REN működésére vonatkozó szabályokat a legjobb nemzetközi példák alapján alkotott, korszerű törvény határozza meg. A kutatóhelyvezetők közös állásfoglalását az Irányító Testület összegezte, a módosítási javaslatokat pedig az illetékes tárca átvezette a tervezetben, mielőtt az hivatalosan megérkezett az Országgyűléshez.
A módosítások közül a legfontosabbak az alábbiak:
- a kutatóközpontok és önálló intézetek a megújult HUN-REN keretén belül, jogi személyiséggel rendelkező kutatási intézményként folytatják tevékenységüket, biztosítva ezzel – számos más egyéb hatáskör mellett – a munkáltatói és gazdálkodási jogosítványokat;
- a HUN-REN sajátos jogállású intézményként jön létre, amelyre a módosítás alapján – háttérszabályként – a Ptk. szerinti jogi személyekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni;
- a tervezet rögzíti, hogy a HUN-REN első (új) Irányító Testületének (IT) jelölését a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács fogja véleményezni;
- az IT munkájában tanácskozási joggal részt vesznek a kutatási intézmények vezetői által delegált személyek;
- létrejön a kutatási intézményvezetőkből álló Intézményvezetői Kollégium is;
- a tervezet biztosítja továbbá, hogy a KIM és a HUN-REN között a törvény értelmében megkötésre kerülő finanszírozási szerződésben a szabad témaválasztás alapján végzendő, felfedező kutatásokról is rendelkezni kell.
A Kormány döntése alapján a HUN-REN megújítása részeként jelentősen, már 2025-től 50%-kal (18 milliárd forinttal) növekszik a HUN-REN költségvetési támogatása, ami 2027-re eléri a 97 milliárd forintot. Emellett – ahogy az a tervezetben is megjelenik – a Kormány elkötelezett a kutatóintézetek által használt ingatlanvagyon megvásárlására a Magyar Tudományos Akadémiától és annak átadására a HUN-REN részére.
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat törvény parlamenti elfogadása esetén a magyar innovációs ökoszisztéma zászlóshajójává válhat, azaz történelmi esélyt kaphat a megújulásra a globális versenyképesség erősítése, a hazai tudományos kiválóság és a kutatási hálózat hosszú távú fenntarthatósága és fejlődése érdekében. Az új törvény megteremtheti annak lehetőségét, hogy a HUN-REN a kihívásokkal teli 21. században intenzívebben járuljon hozzá a tudományos eredmények társadalmi hasznosulásához, valamint a magyar kutatói közösség nemzetközi elismertségének fokozásához.
A törvénytervezet szövege itt tekinthető meg