Az együttműködés alapjai megszilárdultak
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Intézetvezetői Kollégiumának 07.04-i ülésén a kutatóhelyek vezetői a hálózat stratégiai, szervezeti és operatív kérdéseit vitatták meg. Gulyás Balázs elnök tájékoztatta a résztevőket az ELTE-vel való megállapodás előrehaladásáról és a nemzetközi elismerésekről, Jakab Roland vezérigazgató a bérrendezés alapelveit és az új HUN-REN megalapításának következő fázisait ismertette.
Az ELTE-vel folytatott tárgyalások során egy új, konszolidált szakaszba léptünk
Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke hivatalos külföldi tartózkodásáról jelentkezett be az Intézményvezetők Kollégiumának ülésén és bevezetőjében felhívta a figyelmet, hogy Darázs Lénárd az ELTE kinevezett rektora a közelmúltban tartalmában szakmailag és jogilag is mélyreható interjúkat adott az átadás-átvételi folyamatról. A benne foglalt szempontok – különösen a munkatársak jogállására, feladatfolytonosságára és finanszírozására vonatkozó részek – számunkra is fontos támpontokat jelentenek a háromoldalú (KIM – ELTE – HUN-REN) megállapodás előkészítéséhez -hangzott el a megbeszélésen.
A reformfolyamataink nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is figyelmet kaptak. A közelmúltban két független látogató testület is áttekintette a HUN-REN átalakulásának menetét: a Science Europe testülete, akik még nem tettek közzé állásfoglalást, valamint az Academia Europaea bizottsága, akik mélyreható interjúk és dokumentumelemzés után egyértelműen elismerő értékelést adtak az általunk végzett munkáról. Ez a megerősítés nemcsak számunkra, hanem a rendszer egésze számára is fontos legitimációs pont. -mondta el Gulyás Balázs elnök.
2025: az alapbérek fejlesztésének éve
„A tudás érték. A munka méltó elismerést érdemel” – Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója ezzel vezette fel a bérrendezés keretrendszerének bemutatását.
Ismertette, hogy a Kormány döntése nyomán rendelkezésünkre álló 18 milliárd forintos többletforrásból közel 90%-ot közvetlenül bérrendezésre fordítunk.
A céljaink egyértelműek:
- Az alapbérek érdemi fejlesztése;
- A transzparencia és igazságosság biztosítása;
- Az intézeti különbségek mérséklése;
- A kutatók megtartása és motivációjuk növelése.
- A forráselosztási elvekben megkülönböztetett figyelmet kapnak azok az intézetek, amelyek bérei eddig elmaradtak a hálózati átlagtól – a cél ezek felzárkóztatása.
- A kutatóhelyek szabadon dönthetnek arról, milyen módon valósítják meg a bérrendezést. Javasoljuk, hogy éljenek az intézeti differenciálás lehetőségével, és kezeljék a házon belüli bérfeszültségeket is.
Az Intézetvezetői Kollégium (IVK) ülésen elhangzott egyéni javaslatok és meglátások mentén halad tovább a 2025-ös béremelésre szánt források intézményi szintű elosztásának véglegesítése. Fontos kiemelni, hogy az elhangzott észrevételek alapján a jelenlegi dokumentum még munkaanyagnak tekintendő.
2026: a teljesítményalapú bérrendszer indulása
A bérrendezési rendszer 2026-tól új alapokra helyeződik. A Kormány a következő évre is biztosítja a 18 milliárd forintos forrást, azonban ennek felhasználása a céljainkkal összhangban teljesítményalapon történhet. „A bérrendezés nem csak egyszeri és számszerű emelés: jelzésértékű lépés a kutatói pálya megbecsültsége, a karrierutak kiszámíthatósága és a szakmai biztonság irányába” - erősítette meg Jakab Roland vezérigazgató.
Folyamatban az új HUN-REN megalapozása
A cél egy olyan kutatóhálózat létrehozása, amely hosszú távon biztos, kiszámítható jövedelmet és pályaképet kínál munkatársainak. Ennek alapját a már elfogadott HUN-REN törvény, az önálló jogi személyiség, valamint a hamarosan véglegesítésre kerülő alapító okirat és SZMSZ képezik. Utóbbiak előzetes változatai várhatóan a jövő hét végéig kerülnek megküldésre a kutatóhelyvezetők számára.