A HUN-REN új szervezeti és működési szabályzatában szereplő feladat- és hatáskörök pontosítása, valamint időszerű kérdések szerepeltek a kutatóhelyek vezetőinek megbeszélésén

2025.03.04.

A márciusi első kutatóhelyvezetői tanácskozás résztvevői tájékoztatást kaptak az akadémiai ingatlanvagyon átruházása ellen indított per részleteiről és a HUN-REN Központ érdekelt félként történő perbelépéséről a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) pernyertességének elősegítése érdekében.

Az Oktatási Hivatal jogi álláspontja alapján szükség volt a kutatási intézmények alapító okirattervezeteinek módosítására a felsőoktatási és középfokú oktatási tevékenységek törlése miatt.

A kutatóhelyvezetők beszámoltak azokról a lépésekről, amelyeket intézményeikben az elmúlt két hétben a belső kommunikáció javítása érdekében tettek.

Ezt követően a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat szervezeti egységei működtetésével összefüggő döntési jogkörökről, valamint a döntési eljárásban résztvevők szerepéről egyeztettek a szervezeti és működési szabályzatról szóló napirendi pont keretében.

A továbbiakban egy sor fontos tématerület került szóba, úgy mint a tudományos munkához kapcsolódó együttműködési megállapodások és szerződések megkötéséhez biztosítandó sablonok és egyéb szolgáltatások  nyújtása.

A pályázati értékhatárokkal kapcsolatosan adott tájékoztatás alapján „mindenki arra pályázik, amire akar”, és csak bizonyos értékhatár felett lesz szükség a HUN-REN elnökének jóváhagyására.

A kutatási intézmény vezetője az új szervezetben is felelős marad a kutatási intézmény beszámolójának összeállításáért és annak tartalmáért. A beszámolók elfogadásáról az IT dönt, mint ahogyan az alapítási, szervezetalakítási, stratégiai kérdésekről is. A HUN-REN vezetése emlékeztetett arra, hogy az IT bizonyos hatásköreinek átruházhatóságát a törvény rögzíti, a konkrét eseteket nem az IT ügyrendjében, hanem az egyéb belső szabályzatokban kerülnek meghatározásra.

A teljesítményértékelési keretrendszer mentén kell a kutatási intézményeknek összeállítaniuk a saját teljesítménymérési- és értékelési rendszerüket. Az intézmények a saját teljesítményértékelési rendszerükre maguk tesznek javaslatot a kutatási intézmények vezetői által.

A gazdálkodás, vagyongazdálkodás témaköreivel összefüggésben elhangzott, hogy a HUN-REN elnöke a teljes hálózatot érintően visel felelősséget, a kutatási intézmény vezetője az általa irányított intézményért. A vagyongazdálkodás részletszabályait a vagyongazdálkodási szabályzat fogja részletezni.

A kutatóhelyvezetők megismerték a Kulturális és Innovációs Minisztérium javaslatát a Közfeladat Finanszírozási Szerződés alapjául szolgáló indikátorokról.  A legfontosabb kategóriák: a tudományos hatás; az innovációs (gazdasági) hatás; a társadalmi hatás; a nemzetköziesítés; a kutatói utánpótlás és a HUN-REN kutatóinak fejlesztése, amelyre  várják a kutatóhelyek visszajelzéseit.

A kutatóhelyvezetők tájékoztatást kaptak a HUN-REN AI 4 Impact programról: az AI 4 Science közvetlenül a tudományos tevékenységeket támogatja, az AI 4 Efficiency az adminisztratív tevékenységekben tud segítséget nyújtani, az AI 4 Innovation az innovációban a mesterséges intelligencia eszközeit kapcsolja be, az AI First Science pedig a kutatási folyamatok újragondolását tűzte ki célul.

A tervek szerint a következő tanácskozásra március 14-én lesz alkalom. A HUN-REN elnöke és vezérigazgatója a jövőben is folyamatos tájékoztatást nyújt a HUN-REN megújulásának közös megvalósításáról. A HUN-REN vezetése folyamatos kommunikációra kérte a kutatóhelyvezetőket is a naprakész információk átadása érdekében.

Megosztás