Több mint 40 millió forinttal támogatták a HUN-REN kutatók külföldi tapasztalatszerzését a HUN-REN Kutatói Mobilitási Program első fordulójában

2025.05.21.

Eredményesen zárult a HUN-REN Központ által 2025 tavaszán ismét meghirdetett HUN-REN Kutatói Mobilitási Program első fordulója, amely a kutatók nemzetközi tapasztalatszerzését és szakmai kapcsolatépítését segíti. A pályázaton 47 kutató, illetve pályaterv csaknem 42 millió forint támogatásban részesült.  

A HUN-REN Központ kiemelt törekvése, hogy a kutatói pálya minden szakaszában támogatást nyújtson a nemzetközi tapasztalatszerzéshez, amely hozzájárul a kutatók szakmai fejlődéséhez és egyben tovább erősíti a HUN-REN kutatóbázisának nemzetközi beágyazottságát. 

A Magyar Kutatói Hálózat 2023 óta hirdeti meg a HUN-REN Kutatói Mobilitási Programot. A pályázati programmal lehetőséget biztosít a HUN-REN kutatóhálózaton belül, illetve a Támogatott Kutatócsoportok Irodájánál dolgozó kutatók számára külföldi kutatómunkára, konferenciaszereplésre, valamint ösztönzi újabb nemzetközi együttműködések kialakítását.  

„A kutatói mobilitás nem csupán lehetőség, hanem stratégiai eszköz is. Az, hogy ilyen sok kiváló jelentkezés érkezett, megerősít bennünket abban, hogy tovább dolgozzunk azon, hogy a magyar tudomány jövője nemzetközi léptékben még versenyképesebb legyen” 

– mondta Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke. 

Az idei pályázati felhívás első fordulójában 47 pályázat részesült összesen csaknem 42 millió forint támogatásban. A nyertes pályázatok 13 kutatóhelyről és 5 támogatott kutatócsoporttól érkeztek.  

A mobilitási projektek témái az AI és a robotika, kvantumtechnológiák, zöld energia, biotechnika, asztrofizika, molekuláris biológia, génterápia és orvostudomány, archeogenetika, középkori Magyar Királyság hadtörténete, ókori görög filozófia, digitalizáció és alkotmányosság köré csoportosultak. 

 

„Külön büszkék vagyunk arra, hogy a kiválasztott kutatók 60%-a 40 év alatti. Ez mutatja azt is, hogy a következő kutatógeneráció kiváló lehetőségként tekint arra, hogy külföldön tapasztaltot szerezzen, amelyet majd itthon kamatoztat”

– tette hozzá Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója.  

A nyertes projektek kutatói a HUN-REN Központ által biztosított támogatással nemzetközileg is elismert tudományos konferenciákra és kutatási intézményekbe, látogathatnak el nemcsak Európába, hanem a világ minden részére, így az Egyesült Államokba, Szingapúrba, Kínába, Japánba, a Dél-afrikai Köztársaságba. A mobilitási célpontok 77 százaléka európai országokba irányul, elsősorban Portugáliába, Olaszországba, a skandináv országokba, Németországba, ahogy térségünk környező országaiba is. A mobilitási program nemzetközi szinten sikeresen láttatja a HUN-REN kutatóhálózatában létrejött tudást, és a közös kutatások révén segíti a külföldi kutatási intézményekben megismert tudás hasznosulását itthon. A HUN-REN külön hangsúlyt fektet kutatóinak nemzetközi szinten való helytállásának és kapcsolatépítésének támogatására, továbbá közös kutatási projektek és együttműködések létrejöttére, amelyek segítik a kutatók szakmai életpályáját.  

Megosztás