A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat alapító okiratáról, a szervezeti és működési szabályzatokról, valamint a Transzformációs Program további lépéseiről egyeztettek a kutatóhelyek vezetői
Megkezdődött a kutatási hálózat új jogi személyének, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat alapító okiratának, valamint szervezeti és működési szabályzatának (SZMSZ) előkészítése – jelentette be a HUN-REN vezetése. A Kulturális és Innovációs Minisztérium számára készülő javaslat szerint a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat alapító okirata és a párhuzamosan készülő SZMSZ mellett minden kutatási intézménynek (az egyes származtatott jogi személyeknek) saját, a jogi személy alapító okiratával összehangolt alapító okirata és SZMSZ-e lesz. Minden kutatóhely megkapja véleményezésre saját alapító okiratának tervezetét.
A HUN-REN törvény elfogadása utáni első kutatóhely-vezetői megbeszélésen elhangzott, hogy a Minisztérium munkatársai már dolgoznak a HUN-REN központi szervezetének alapító okiratán, amelyet a törvény rendelkezései szerint az alapító, azaz az állam képviseletében eljáró, a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter ad ki. A tárca tisztségviselői nyitottságukat fejezték ki a HUN-REN kutatóhelyek véleménye iránt, és hamarosan megkezdődik a közfeladat-finanszírozási szerződés (a továbbiakban: szerződés) kidolgozása is. A szerződés aláírásának előfeltétele az idén 18 milliárd forint összegű többletforrás biztosítása béremelésre és működésfejlesztésre. Ebben a szerződésben szerepel majd feladatként egy új kutatói életpályamodell kialakítása a kutatók megtartására és bevonzására. A béremelésnek már ehhez a hosszú távú karrier- és jövelemmodellhez kell illeszkednie. A kutatóhelyek vezetői a HUN-REN Központ vezetése által javasolt központi alapító okirat tartalomjegyzékét megismerhették, valamint a HUN-REN Központ megküldi véleményezésre a kutatási intézmények alapító okiratainak javasolt tervezetét, sablonját, amelyet egy megadott határidőn belül véleményezhetnek és egészíthetnek ki a specialitásaikra figyelemmel.
Folyamatosan halad a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat központi szervezete felépítésének kidolgozása is. Eszerint a vezérigazgatóhoz, mint operatív vezetőhöz tartozik a kommunikáció, a stratégia és teljesítménymenedzsment, a központi projektmenedzsment, a jogi és compliance szakterület, a mesterséges intelligencia, valamint a tulajdonosi joggyakorlás. A kutatási és innovációs vezérigazgató-helyettes hatásköre lesz a nemzetközi tudományos kapcsolatok, a pályázatkezelés, az innováció, valamint koordináció és monitoring irányítása. A működtetési vezérigazgató-helyettes fogja össze a gazdálkodási, a műszaki, a HR és az informatikai szolgáltatásokat.
A kutatóhelyek vezetői tájékoztatást kaptak a Transzformációs Program haladásáról is. A transzformációs szervezetben 167-en dolgoznak, a résztvevők ~20%-át a központ, ~80%-át a kutatási hálózat munkatársai adják. A Tudományos Hálózati Szakértői Csoportban 13 kutatóintézet 29 szakértője támogatja majd a teljesítményértékeléssel, pályázatokkal, innovációval foglalkozó Tudományos Alprogramokat.
Minden alprogram elkészítette feladattervét a stabilizációs szakaszra vonatkozóan. A Programirányító Bizottság (PIB) kiemelten fontosnak tartja az alprogramok közötti információáramlás hatékonyságát, és az átfogó feladatcsoportok elvégzésének megszervezését a szakterületek munkájának rendszeres ellenőrzése mellett.
Az adatharmonizáció céljából első körben a HR adatok bekérése kezdődött meg, tekintettel a bérfejlesztés kiemelt jelentőségére.
A HUN-REN Központ vezetői idén is részletes tájékoztatást nyújtanak a szervezeti megújulásról. A hun-ren.hu honlap megújítása után a központi szervezet transzformációs honlapot is indít, amely a közeli napokban élesedik.