Jövőformáló kutatási szövetséget kötött a HUN-REN és a BME
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem átfogó, stratégiai együttműködési megállapodásának célja a két intézmény közötti szakmai kapcsolat további erősítése és magasabb szintre emelése.
A BME és a HUN-REN kutatóhelyei hosszú ideje kiváló, bizalmon és kiemelkedő tudományos teljesítményen alapuló partnerséget ápolnak, amely eddig is számos területen bizonyította eredményességét. A közösen működtetett hét Nemzeti Laboratórium, több mint tíz kutatócsoport, több tucat kutatási megállapodás és több ezer közösen jegyzett publikáció mind mutatja, hogy a két intézmény együttműködése a hazai tudományos élet meghatározó eleme.
Közösen a kutatói utánpótlásért
Az új megállapodás célja a kutatás-fejlesztési, innovációs és oktatási célok még hatékonyabb támogatása.
„„Ez a megállapodás nem csupán intézményi együttműködés – közös hitvallásunk, hogy a tudomány erejével formálhatjuk a jövőt. A HUN-REN és a BME közös célja, hogy olyan kutatási és innovációs központtá váljunk, amely képes válaszokat adni a jövő kihívásaira és inspiráló környezetet teremt a következő kutató generáció számára is” – mondta Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke.
A BME és a HUN-REN együttműködése a nemzeti célkitűzésekkel összhangban kiemelten fókuszál az energiahatékonyság és a megújuló energiák, a nukleáris technológiák, az ipar 4.0 és a mesterséges intelligencia, a biotechnológia, valamint az anyagtudomány és a környezetvédelem területeire. A közösen folytatott kutatások ezeken a kulcsterületeken nemcsak tudományos áttörésekhez, hanem ipari hasznosításhoz is vezethetnek.
„A BME átfogó megújítása során fontos célunk, hogy megerősítsük együttműködésünket a stratégiai partnereinkkel. Intenzívebben dolgozunk együtt a hazai és nemzetközi vállalatokkal, a HUN-REN kutatóhálózat pedig kiemelt jelentőségű a partnereink körében. A most megkötött megállapodás lehetőséget teremt arra, hogy a BME hallgatói és oktatói még szorosabban kapcsolódjanak be a legkorszerűbb kutatásokba. Különösen fontos számunkra, hogy ennek köszönhetően erősödik a doktori képzés és így a kutatói utánpótlás is” – hangsúlyozta Charaf Hassan, a BME rektora.
A megállapodás értelmében a HUN-REN és a BME közösen szándékozik indulni hazai és európai uniós kutatási pályázatokon, új kutatási projekteket kezdeményeznek, és elősegítik az intézmények közötti mobilitást, például a kutatóik részmunkaidős foglalkoztatásának támogatásával. Az együttműködés hangsúlyos területe a doktori képzés fejlesztése a kutatói utánpótlás biztosítása érdekében. A HUN-REN kutatói bekapcsolódnak a BME doktori iskoláinak munkájába, közös PhD-témák meghirdetésével támogatva a hallgatókat. A felek célja vonzó, nemzetközileg versenyképes képzési portfólió kialakítása, összehangolt ösztöndíjrendszerrel és harmadik fél bevonásával akár háromoldalú partnerségek keretében is.
Együttműködés az innovációban és a nemzetközi jelenlétben
A megállapodás fontos része a kutatási infrastruktúra hatékony közös használatának kidolgozása, új eszközbeszerzések előkészítése, valamint a technológiák ipari környezetben történő tesztelésének összehangolása. Kiemelt figyelmet kap a BME Oktatóreaktor és a Budapesti Kutatóreaktor közös működtetése is, amely az oktatás és kutatás szinergiáit erősíti.
A közös tudományos tevékenységek nemcsak az innovációban, hanem a nemzetközi láthatóságban is jelentős előrelépést hozhatnak – erősítette meg Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója. A HUN-REN és a BME együttes nemzetközi láthatósága segíthet abban, hogy a legkiválóbb fiatal kutatókat hazacsábítsuk Magyarországra – tette hozzá Zaránd Gergely, a BME tudományos rektorhelyettese.
A felek konferenciák és szakmai rendezvények szervezésével is támogatják egymás tudományos közösségeit, ösztönözve a tudásátadást és a kutatói mobilitást. Közösen tervezik a közös kutatásokból születő találmányok és technológiák szabadalmi bejegyzését és hasznosítását, egyértelmű szabályok mentén osztva meg a szellemi tulajdonjogokat. A megállapodás aláírásával a BME és a HUN-REN megerősíti, hogy az innováció, a tudományos kiválóság és a jövő kutatóinak támogatása közös ügy egy olyan stratégiai szövetség mentén, amely hosszú távon is meghatározó szerepet játszhat Magyarország tudásalapú fejlődésében.
A megállapodást hitelesítette aláírásával Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke és Charaf Hassan, a BME rektora mellett Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója és Zaránd Gergely, a BME tudományos rektorhelyettese is.
