A Cluster program évtizedei: ilyen volt az Európai Űrügynökség első programja, amiben magyar kutatók is részt vettek

2024.12.14

Az Európai Űrügynökség több évtizedes sikeres munka után idén ősszel lezárta a Cluster programot. Az úttörő program, melyben magyar kutatók is részt vettek, a hosszú küldetés után jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy jobban megértsük az űridőjárás jelenségeit – például a geomágneses viharokat –, amelyek befolyásolhatják a műholdakat, a kommunikációs rendszereket és az elektromos hálózatokat is. A közel 40 évig futó projektről és az eredményekről Tátrallyay Mariellával a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Részecske- és Magfizikai Intézet nyugdíjas tudományos főmunkatársával beszélgettünk, aki az 1990-es évek elejétől vesz részt a misszióban.

Az 1980-as években több tervezési fázisban kialakult Cluster program célja az volt, hogy négy űrszondából álló flotta segítségével feltérképezze a Föld űrbéli környezetét a földi magnetoszférán belül, illetve a földközeli bolygóközi térben. Ez volt az első olyan űrkutatási program, amelyben négy egyformán felszerelt szonda egy képzeletbeli tetraéder négy csúcsán, egyidőben végzett plazmafizikai mérésekkel a térbeli változásokat el tudta választani az időbeliektől.

A Cluster program évtizedei: ilyen volt az Európai Űrügynökség első programja, amiben magyar kutatók is részt vettek

Sajnos 1996. június 4-én a négy szondát hordozó Ariane 501 rakéta a fellövés után felrobbant Kouruban. A projekt fontosságának és úttörő szerepének köszönhetően a résztvevő kutatók és támogatóik meg tudták győzni az Európai Űrügynökséget (ESA), hogy a Cluster misszió folytatása mellett döntsön – emlékezett vissza Tátrallyay Mariella, aki 1991 óta dolgozott a programban és nyugdíjba vonulásáig a Cluster Magyar Adatközpont vezetője volt. A kutató hozzátette, mivel a költségek minimalizálása fontos feltétele volt a program folytatásának, a műszereket az eredeti tervek szerint készítették el. Három szondát újra megépítettek és az első fellövés előtt tartaléknak szánt negyedikkel együtt 2000. július 16-án, majd augusztus 9-én egy-egy módosított orosz Soyuz-Fregat rakéta párosával vitte a négy szondát földkörüli pályára Baikonurból.

Kezdetét vette a kutatás

A szondák poláris pályára állítása és a tudományos berendezések próbaüzeme után 2001. február 1-től megkezdődött a földkörüli térség vizsgálata az időközben Rumba, Salsa, Samba és Tangó névre „keresztelt” szondák fedélzetén. Ez az adatgyűjtési időszak 2024. szeptember 8-án zárult le, amikor a Salsa szondát a Föld légkörébe irányították, ahol elégett.

Űttörő program az űridőjárásról

A Napból eredő, a magnetoszférában és a földfelszíni mágneses térben zavarokat okozó változások összeségét nevezik űridőjárásnak, amely befolyásolja a modern technológián alapuló életünket. Ezért fontos, hogy a kutatók vizsgálják ezeknek a jelenségeknek az eredetét, természetét, hatásait és az így kapott ismeretek segítségével előre lehet őket jelezni is.

A program első hat évében félévenként változtatták a szondák egymástól való átlagos távolságát 100 km és 10000 km között a különböző méretű plazmafizikai jelenségek vizsgálata miatt. Viszont 2006 után már nem tartották a szondákat az eredeti poláris pályán egyrészt az üzemanyag tartalékolás miatt, másrészt így lehetőség nyílt a magnetoszféra azon tartományainak vizsgálatára, ahová a szondák korábban nem jutottak el, mesélte a kutató.

A Cluster program évtizedei: ilyen volt az Európai Űrügynökség első programja, amiben magyar kutatók is részt vettek

„Mivel a Cluster projekt előtt a magnetoszféra-kutató szondák nagy része az egyenlítői síkban gyűjtött adatokat, a Cluster-szondák magasabb geomágneses szélességeken mért adatai hiánypótlók voltak” – magyarázta Tátrallyay Mariella. A Cluster missziót általában két évente meghosszabbították, mindezt kilenc alkalommal. A kutató kiemelte, erre azért is volt lehetőségük, mert a tudományos berendezések nagyobb része megbízhatóan működött, például a mágneses teret mérni lehetett mind a négy szondán a projekt végéig. „Mindig nagy izgalom volt, amikor az aktuális kétéves hosszabbítás lejárt általában december végén, ugyanis az ESA programjait felügyelő tudományos tanács rendszerint november közepén döntötte el, hogy a következő kétéves hosszabbításra beadott pályázatot jóváhagyja-e” – emlékszik vissza a fizikus.

„Természetesen voltak meghibásodások, a pozitív ionokat észlelő berendezések részben vagy teljesen használhatatlanná váltak az évek során, a szonda felületi töltésének semlegesítését szolgáló műszerben pedig nyolc év után kimerült az indium ionokat kibocsájtó forrás” – sorolta.

Nem csak a korábban nem látott technika miatt fontos a program. A Cluster volt az első ESA-misszió, amelyhez egy magyar kutatóintézet munkatársai is csatlakozhattak. Persze a nagy kutatások nagy fejlesztésekkel járnak a Földön is. Tátrallyay Mariella elmesélte, hogy a korabeli internet kapcsolatok fejlettségéhez képest gyors adatcserét szerettek volna a résztvevő közel 200 társkutató között, ezért közös, de több szerveren tárolt adatbázist akartak létrehozni a tudományos adatsorokból. Ez volt az első alkalom az űrkutatás történetében, hogy ilyen széleskörű adatmegosztást terveztek, igy kapott feladatot a Magyar Adatközpont is. Jellemző a budapesti telefonhálózat akkori állapotára, hogy a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) csillebérci telephelyére nem tudott az ESA vezetékes, dedikált telefonvonalat kapni 1996-ban, ezért szatellit kapcsolatot béreltek.

Eredmények és a Cluster hagyatéka

A Cluster missziója sok új, meglepő eredménnyel gazdagította a tudást a földkörüli térségről és az űridőjárásról, íme néhány ezek közül.

A Cluster program évtizedei: ilyen volt az Európai Űrügynökség első programja, amiben magyar kutatók is részt vettek

A Cluster program évtizedei: ilyen volt az Európai Űrügynökség első programja, amiben magyar kutatók is részt vettek

A négy Cluster-szonda mérései alapján sikerült bizonyítani, hogy a magnetopauza a korábbi elképzelésekhez képest gyakrabban viselkedhet lyukacsos szitaként védőpajzs helyettilyenkor nem árnyékolja a Földet a világűrből érkező nagyenergiájú részecskéktől. A Cluster és más szondák egyidejű mérései alapján bizonyították a kutatók, hogy a gyors lökéshullámok hatására a magnetoszféra összenyomódik és bizonyos övezetekben az elektronok akár 15 perc alatt nagyon felgyorsulhatnak. A magnetoszféra deformációja miatt pedig a gyors, „gyilkos” elektronok tartománya elérhet olyan műhold pályákat, amelyek általában biztonságosak. Az ilyen esetek előrejelzése nagyon fontos, hogy időben ki tudják kapcsolni azokat a berendezéseket, amelyek károsodhatnak a sugárzástól – ebben is úttörő szerepe volt a programnak és a kutatási eredményeknek. Az élénk sarki fény sugarai közötti sötét foltokat, a „fekete sarki fénynek” nevezett jelenséget is a Cluster-szondák mérései alapján fedezték fel és magyarázták meg.

A Cluster-adatok felhasználásával eddig több, mint 3200 tudományos publikáció jelent meg. A HUN-REN Wigner FK Űrfizikai Csoportjának kutatói 11 elsőszerzős cikkel és számos további cikkben társszerzőként szerepelnek a listán.

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.

Megosztás