A Föld mélye több titkot rejt, mint gondolnánk – fontos összefüggésekről rántják le a leplet vezető nemzetközi tudósok
A földi rendszerek változásait összefüggéseiben szükséges vizsgálni, ezen múlik az egészségünk is. A világ vezető kutatói hamarosan azért érkeznek Budapestre, hogy elmélyítsék a föld- és környezettudományok, valamint az élettudományok közötti párbeszédet, és válaszokat keressenek a térségünket is érintő tudományos kérdésekre, összefüggésekre. Az esemény első szekcióját mutatjuk be, amelyben a Föld és a környezetünk összefüggéseit veszik górcső alá.
A konferenciát az Academia Europaea és a HUN-REN közösen szervezi meg a Magyar Kutatási Hálózat Alkotmány utca 29. szám alatti, nemrég átadott székházában. A HUN-REN-nek ez lesz az első rendezvénye, amióta az európai tudományos szervezet pártoló tagjává vált. A HUN-REN mellett az Academia Europaea Budapest Knowledge Hub a társszervező.
Nyitóelődásában a felszíni és a mélységi földi folyamatok kapcsolatáról beszél a holland Sierd Cloetingh, a HUN-REN FI és az Utrechti Egyetem kutatóprofesszora. A kétnapos esemény vezető szónoka bemutatja a TOPO-EUROPE perspektíváit, különös tekintettel az éghajlattal és az energiával kapcsolatos társadalmi kihívásokra.
Földünk működése szorosan összefügg a lemeztektonikával, amely hatással van az éghajlatra, a felszínre és az élővilágra. A biogeodinamika új tudományterülete ezeket a kapcsolatokat vizsgálja, hogy jobban megértsük a földi élet és a bolygó fejlődésének összefüggéseit, ezt szemlélteti előadásában Taras Gerya, a zürichi egyetem Föld- és Bolygótudományi Tanszékének docense is. A kutatások szerint a technológiai civilizációk létrejöttéhez és fennmaradásához a földkéreg, a mélytengerek és a lemeztektonika egyensúlya szükséges, ami az univerzumban ritka jelenség.
A talaj bolygónk vékony, ám létfontosságú rétege biztosítja számunkra az élelmet, a tiszta vizet, a nyersanyagokat, valamint szerepet játszik a szén-dioxid tárolásában és az éghajlat szabályozásában is. Sokan mindezek ellenére sem tulajdonítanak nagy jelentőséget a talajnak. A Nantesbuch Art and Nature alapítvány célja, hogy felhívja a figyelmet a talaj fontosságára egy nemzetközi szakértői hálózat létrehozásával a tudomány, a művészet és a kultúra összekapcsolásával. Kezdeményezésük célja, hogy esztétikai és tudományos megközelítéssel segítsenek jobban megérteni a talaj védelmének fontosságát és ösztönözzék fenntartható használatát a jövő érdekében. E témát Reinhard Hüttl, az EEI Eco-Environment Innovation GmbH tudományos igazgatója mondja el részletesen.
A Földünk olyan, mint egy élő gépezet, amelyet a geológiai és éghajlati folyamatok együtt alakítanak. Régen ezeket külön vizsgálták, de a modern kutatások azt mutatják, hogy a Föld mélyétől a légkörig minden mindennel összefügg. Manapság a tudósok modellezéssel próbálják megérteni ezeket a kapcsolatokat, hogy feltárják a rejtett kölcsönhatásokat. Ezt teszi Pietro Sternai is, aki a milánói egyetemről érkezik a budapesti konferenciára. Szerinte azért is fontos megértenünk ezeket a folyamatokat, mert a bolygónkat érintő szélsőséges változások – például az éghajlatváltozás – kezeléséhez tudnunk kell, hogyan működik a Föld rendszere.

A romániai Nemzeti Földfizikai intézet szakértője Laura Petrescu arról beszél majd, hogy a földrengések általában a kőzetek törésével járnak, de nagy mélységben a hő és a nyomás miatt képlékenyebbé válnak, így ott a klasszikus földrengésmechanizmus kevésbé érvényes. A kutató szerint egyes mélységi földrengések, például a Vrancea szeizmikus zónában találhatók, még a tudósokat is meglepik. Vrancea a délkeleti Kárpátok alatt található, távol a nagy lemezhatároktól, és olyan mélységekben történnek ott földrengések, ahol elméletileg nem kellene. Az előadás ezeknek a különleges rengéseknek az okait vizsgálja.
Az április végi esemény részletes programja itt érhető el.