A SMARTonvásáron a mesterséges intelligencia jövőjét boncolgatták

2025.02.14.

A mesterséges intelligencia volt a központi témája a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont debütáló rendezvényének, a SMARTonvásár Szabadegyetemnek. Az eseményen a HUN-REN vezérigazgatója a mesterséges intelligencia lehetőségeiről és kihívásairól beszélt.

A február 13-i eseményt Horváth Bálint, Martonvásár város polgármestere nyitotta meg, aki az elmondása szerint ChatGPT-vel írta meg köszöntőbeszédét. Ezt követően Kontschán Jenő, a HUN-REN ATK főigazgatója mutatta be az intézmény tevékenységét, ismertette a Mezőgazdasági, Növényvédelmi és Talajtani Intézet kutatási irányait, valamint az ott zajló tudományos munkát.

SMARTonvásár
Kontschán Jenő, Jakab Roland és Horváth Bálint (balról jobbra) (fotó: HUN-REN ATK)

Az est kiemelt előadója Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatója volt, aki a mesterséges intelligenciáról (MI) tartott előadást. Prezentációjában a technológia történetét tekintette át az 1950-es évektől egészen napjainkig. Filmrészletek segítségével érzékeltette, hogy a múltban sci-finek számító technológiák miként váltak a jelen mindennapi valóságává.

Az előadó magyar és külföldi esettanulmányokon keresztül mutatta be az MI hatékonyságát, melyet a hallgatóság külön örömmel fogadott. A példák meggyőzően szemléltették a technológia gyakorlati alkalmazásának előnyeit, különösen a mezőgazdaság, az ipar és a szolgáltatási szektor területén.

A vezérigazgató kitért a 2024 decemberében átadott Nobel-díjakra is, amelyek közül a fizikai, a kémiai és a közgazdasági elismerések egyaránt az MI-hez kapcsolódtak. Rávilágított a technológia energiaigényének kihívásaira, amely - sokak szerint - hosszú távon korlátozhatja az alkalmazását. Ugyanakkor megemlítette a közelmúltban bemutatott kínai fejlesztésű DeepSeek startupot, amely jelentősen alacsonyabb energiafelhasználással érte el a nagy nyelvi modellekkel megegyező teljesítményt. A jövő majd eldönti, hogy a szakmai közösségnek vagy a kétkedőknek lesz igaza, de az biztos, hogy a tudomány és az ipar is jelentős fejlődési lehetőségek előtt áll.

A SMARTonvásár Szabadegyetem következő eseményét március 13-án rendezik meg. Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora tart előadást a „Holnapután iskolája” címmel, kapcsolódva nemrégiben megjelent könyvéhez.

(forrás: Morber Janka, HUN-REN ATK)

SMARTonvásár

 

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás