Kutatásokat támogató ötlet nyerte a HUN-REN „Disrupt Science” AI Hackathonját
Nyolc kutatókból és AI-szakemberekből álló csapat vett részt a HUN-REN AI Hackathonján, amelyet egy olyan, tudományos problémák megoldására fejlesztett ötlettel nyertek meg, amely analógiás megoldást keres egy-egy probléma megoldására teljesen távoli tudományterületekről. A kétnapos versennyel, melyen csaknem ötvenen vettek részt, indult el a Magyar Kutatási Hálózat mesterséges intelligencia tematikájú hónapja, május 8. és 10. között pedig a világ legkiválóbb AI-kutatói érkeznek Budapestre, a AI Symposium 2025-re, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről beszéljenek.
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat a mesterséges intelligencia történetének egyik legjelentősebb tudományos és innovációs kezdeményezésével nyitja meg májust mint a mesterséges intelligencia hónapját. A hónap kiemelt eseménye az AI Symposium 2025, amely május 8–10. között a budapesti Várkert Bazárban három napon át a mesterséges intelligencia élvonalának legnagyobb alakjait hozza hazánkba. „Meghívtuk a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetemet (NTU), hogy csatlakozzon hozzánk, és szervezzük meg együtt ezt a grandiózus AI-eseményt” – mondta a hackathon megnyitóján Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója.

Fotó: DKP Visual Kft.
„A jövő tudományát a mesterséges intelligencia támogatja majd, ezért a HUN-REN lesz a hazai AI-kutatás zászlóshajója” – tette még hozzá a kutatási hálózat vezetője. A program célja az volt, hogy különböző tudományterületek kutatói és AI szakértők együtt gondolkodva alkossanak olyan modelleket, amelyek újra gondoljak a tudomány központi módszertanát a mesterséges intelligencia eszköztárával.
A kétnapos versenyen a résztvevők csapatokban dolgoztak olyan ötleteken, amelyek nemcsak diszruptívak, hanem megvalósíthatók is. A csapatokat hazai és nemzetközi mentorok segítették, köztük két OpenAI solution architect. Az OpenAI emellett technológiai támogatást is nyújtott a hackathon részére. A rendezvény zárásaként a kutatókból és AI-szakértőkből álló csoportok 8 perces prezentációkban mutatták be eredményeiket, amelyeket egy négy tagú zsűri (Szertics Gergely, a HUN-REN AI for Science (AI4S) program vezetője, Dr. Vanessa Camilleri, Senior Lecturer, Artificial Intelligence, University of Malta, Seyedali Mirjalili, Professor of Artificial Intelligence, Torrens University Australia, Dr. Gábor Kertész, Vice Dean, Óbuda University) értékelt.

Fotó: DKP Visual Kft.
Az első helyet az AutoDiscover nevű projekt nyerte el. A csapat egy olyan ügynökalapú AI-rendszert kezdett fejleszteni tudományos problémák megoldására, amely távoli szakterületek módszertanait ajánlja, hogy a mesterséges intelligenciával kreatívabban és hatékonyabban támogathassák a kutatásokat.
A második helyezett csapat ötlete cseppet merész volt, ők ugyanis AI-gyerekekből álló szimulált populációt terveztek, amelyet nyelvi modellekből hoztak volna létre gyermeki viselkedések kutatására.
A harmadik helyezett csapat egy olyan AI-alapú rendszert fejlesztett ki, amely képes társadalomtudományi kutatások automatizálására: ötletgenerálásra, narratívák írására, kísérletek tervezésére és értékelésére.
A további ötletek között találtunk olyat, amely a kutyaugatásokat ismerte volna fel és minősítette volna azokat (pl. hogy veszélyes kutya áll-e előttünk az utcán). Míg egy másik projekt összekapcsolta volna a magyar nyelvű hírcikkeket és a nyilvános piaci adatokat, amelynek köszönhetően a kutatók kulcsszavak alapján vizsgálhatnák a hírek és piaci mozgások korrelációját.
Más csapatok pedig azon dolgoztak, hogy az ürgék és a földikutyák állományának megfigyelését drónokkal és AI-jal támogatott rendszer segítségével automatizálják, vagy épp fágokat azonosítsanak egy új MI-alapú bioinformatikai eljárással az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen. Volt olyan ötlet is, amely a robotokkal való biztonságos együttműködést célozta.
A három legjobb csapat részt vehet a május 8-án kezdődő AI Symposium 2025-ön a Várkert Bazárban.

Fotó: DKP Visual Kft.