Már több mint 100 kutatást támogatott az AI 4 Science program

2025.01.17

Bár még csak alig fél éve indult el a HUN-REN AI 4 Science programja, ezen időszak alatt több mint 100 kutatás kapott AI-jal kapcsolatos támogatást, valamint több mint fél ezer kutató vett részt mesterséges intelligencia témájú oktatásokon, workshopokon. Idén az intézményi együttműködésére helyezik a hangsúlyt, illetve 3 új AI program is segíti majd a kutatók munkáját.

Az eddigi eredmények számba vételével és a 2025-ös év tervezésével kezdte az évet a HUN-REN AI 4 Science program nagyköveti csapata. A program 2024 szeptemberében indult és a kezdés óta eltelt szűk 4 hónapban komoly eredményeket ért el.

Az elmúlt évben a képzésre és a technológiai háttér megteremtésére helyezték a fő hangsúlyt. A 25 AI Nagykövet több mint fél ezer embernek tartott oktatásokat, workshopokon 200-nál is több kutató vett részt. A személyes konzultációt több mint kutató választotta, amelyeken személyes AI kérdéseikre kaphattak válaszokat. Mindezek mellett egy olyan technológiai platformot is létrehoztak a HUN-REN Központban, ahol a kutatók könnyen tudnak ChatGPT-hez hasonló, open-source nyelvi modelleket használni kiemelt adatbiztonságú környezetben, valamint egy egyedi kutatási képelemzésre képes alkalmazást is üzembe helyeztek. Az erőfeszítések eredményeként több mint 100 olyan kutatási projekt volt 2024-ben, amelyeket a nagykövetek vagy a központi AI szakértői csapat támogattak.

AI4S Workshop 20240115

Idén a támogatási tevékenységek bővítése mellett az eredmények bemutatásán és az intézményközi együttműködések erősítésén lesz a fókusz. A január 15-i egész napos workshop keretében a nagykövetek áttekintették az eddigi legjobb gyakorlatokat, valamint olyan módszertanokat osztottak meg egymással, hogy hogyan tudtak jól segíteni kutatóknak, vagy hogyan azonosítottak bizonyos fókuszterületeket, illetve meghatároztak olyan célokat is, amelyeket el akarnak érni a kutatói AI támogatás területén.

A következő időszakban az AI nagykövetek kiemelt figyelmet szánnak a személyes konzultációkra, és törekednek rá, hogy olyan inspiráló eredmények jöjjenek létre, amelyeket akár mini konferenciák vagy workshopok keretében is be tudnak mutatni a kutatók az interdiszciplinaritás jegyében. Itt az a nem titkolt cél, hogy akár hosszú távon is új, AI támogatott pályázható kutatási témákat definiáljanak a kutatók.

Az AI 4 Science program sikereire építve bemutatkozott 3 új olyan program is, amelyek az AI felhasználásával szeretnék támogatni a kutatók munkáját. Az AI4Efficiency program elsősorban a támogató vagy adminisztratív folyamatokban lévő automatizálási lehetőségekre fókuszál, így például a pénzügyi, HR vagy épp IT-hoz kötődő feladatok segítésére. Az AI4Innovation a piaci hasznosulást célzó kutatásokat teszi könnyebbé a különböző fejlesztési életszakaszokban, így olyan tevékenységeket fog támogatni, mint például a versenytárselemzés, az innovációs tartalomkutatás, vagy a lehetséges vásárlók azonosítása és megszólítása.

AI4S Workshop 20240115

Végül pedig az AI1Science, azaz az AI first Science azoknak a területeknek a kutatását célozza meg, ahol a mesterséges intelligencia fejlődése alapjaiban kérdőjelezheti meg a kutatás végzésének módját. A négy AI program egymást erősítve segíti majd azt, ami a HUN-REN transzformáció központi célja: hogy a kutatók a központ támogatásával minél inkább az értékes és hasznos kutatási munkájukra fókuszálhassanak, és kihasználhassák a sokszínű tudományos hálózat erejét.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás