Hazai AI kutatás nemzetközi pályán: Magyarország AI Factory Antenna pályázatot nyújt be a Jülich támogatásával
Magyarország a Jülichi Szuperszámítógépes Központtal közösen nyújt be pályázatot az EU AI Factory Antenna programjára
Sikeres tárgyalásokat folytatott a mesterséges intelligencia fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a HUN-REN vezérigazgatója és a HUN-REN SZTAKI igazgató-helyettese Európa legnagyobb számítógépes kapacitásával (jelenleg 800 petaflops) rendelkező kutatóközpontjának, a Jülichi Szuperszámítógépes Központnak a vezetésével. A megbeszélések eredményeként Magyarország a Jülichi Szuperszámítógépes Központ támogatásával nyújtja be jelentkezését az Európai Unió AI Factory Antenna pályázatára.
A hazai pályázati konzorcium vezetője a HUN-REN SZTAKI, tagjai pedig a HUN-REN Központ, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont, valamint a Neumann Technológiai Platform (NTP).
Kutatásorientált, KKV-kat támogató program
A hároméves futamidejű projekt fő célja a mesterségesintelligencia-alapú kutatások és KKV-k által kezdeményezett MI-fejlesztések támogatása. A teljes költségvetés 10 millió euró, melynek felét az Európai Unió Horizon Europe keretprogramja biztosítja.
Magyar HPC eszközök Európa élvonalában
A megállapodás értelmében Magyarország saját tulajdonú, nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) hardverelemeket helyezhet el a jülichi számítóközpontban. Ennek célja, hogy a magyar kutatók és fejlesztők közvetlen hozzáférést nyerjenek Európa jelenlegi legnagyobb, 800 Petaflops (közeljövőben Exaflop) kapacitású szuperszámítógépes infrastruktúrájához.
Ez az elhelyezés stratégiai előnyt biztosít a magyar felhasználók számára, miközben hosszú távú garanciát jelent a hazai igények kielégítésére mindaddig, amíg Magyarország saját, jelentős HPC kapacitással nem rendelkezik, és önálló AI Factory rendszert nem üzemeltet.
ZalaZone – nemzetközi szerepben
A felek megállapodtak abban is, hogy a projekt részeként a magyarországi ZalaZone járműipari tesztpálya is partnerként jelenik meg. A ZalaZone autonóm járművek tesztelésére alkalmas környezete kiemelkedő kísérleti terepet biztosít, így az együttműködés hozzájárul a létesítmény nemzetközi pozíciójának megerősítéséhez is.
Közös célok és irányelvek
A felek egyetértettek abban, hogy az AI Factory Antenna program alapvetően a hazai infrastruktúrákra – mint a HUN-REN Cloud GPU-gyorsított felhőszolgáltatása és a nemzeti szuperszámítógép, a Komondor (~5 Petaflops) – támaszkodik. Amennyiben ezek kapacitása nem bizonyul elegendőnek, a Jülichi központ infrastruktúráját veszik igénybe, különösen fejlett AI modellek fejlesztéséhez.
A program szoftveres környezete és az AI Factory Antenna program technikai támogatási szolgáltatásai harmonizálásra kerülnek a Jülichi rendszerekkel, ezáltal csökkentve a migrációs költségeket és technológiai akadályokat a kiválasztott használati esetekre vonatkozóan.
Az együttműködés tervezett fő pillérei:
- Hozzáférés a szuperszámítógépes erőforrásokhoz
- A nonprofit szereplők, valamint a kis- és középvállalkozások (KKV-k) és startupok „de minimis” korlátig térítésmentes hozzáférést kaphatnak. A nagyvállalatok esetében ez egyedi tárgyalás tárgyát képezheti.
- Pénzügyi és természetbeni hozzájárulások
- Pénzbeli térítés a Jülichi HPC Szuperkomputer Központ szolgáltatásaiért a startup/KKV esetekre vonatkozóan.
- Értékes adatkészletek megosztása, tárolási kapacitások biztosítása, valamint szakértői tudás és emberi erőforrások bevonása a közös munkába.
- Közös pályázati lehetőségek
- Bilaterális vagy EU-s forrásokra, mint például a Horizon Europe keretprogramra való közös jelentkezés.
- Bevételmegosztási megállapodások a közösen kereskedelmi forgalomba hozott AI megoldások és szabadalmak kapcsán.
- Kapacitásfejlesztés és tudásátadás
- Képzések, workshopok és szemináriumok szervezése mindkét fél számára.
- Oktatási anyagok, eszköztárak és tréningprogramok közös fejlesztése és megosztása.
- PhD-hallgatók és fiatal kutatók számára csereprogram indítása.
- Kísérleti infrastruktúrákhoz való hozzáférés
- Speciális laboratóriumok, tesztkörnyezetek és pilot létesítmények biztosítása közös kísérletezéshez és validációhoz.
- Stratégiai partnerségek elősegítése
- Helyi ipari partnerek, befektetők és innovatív vállalkozások bevonásának elősegítése a program piaci hatásának növelése érdekében.
- Láthatóság és márkaépítés
- A program és a partnerek megjelenésének biztosítása nemzeti és nemzetközi rendezvényeken, kommunikációs anyagokban, közös marketingben.