A jubileumi GPU Day-nek adott otthont a HUN-REN új székháza

2025.05.22.

Május 22-én és 23-án rendezi meg idén a 15. GPU Day-t a HUN-REN Wigner Tudomány Számítási Laboratórium a HUN-REN Központ székházában. A nemzetközi workshop egyedülálló lehetőséget kínál a GPU-k (grafikus feldolgozó egységek), FPGA-k (programozható logikai áramkörök) és kvantumszimulációk terén szerzett tudás és szakértelem megosztására.

A nagy teljesítményű számítástechnika és mesterséges intelligencia területein történő közös gondolkodás és együttműködés elősegítését várják attól a kétnapos nemzetközi workshoptól, amely a HUN-REN nemrég átadott székházában kapott helyet. Lévai Péter, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, nagyon fényes jövőt lát az új technológiákban, az új ötletekben és az itt jelenlévő emberekben.

„A mesterséges intelligencia új korszakot nyit a tudományos kutatásban.” Ezt pedig már Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója mondta előadásában a 15. GPU Day-en. A Magyar Kutatási Hálózat vezetője a szakmai közönségnek bemutatta a HUN-REN négy pillérre épülő „AI for Impact” programját, majd kiemelte, hogy az újonnan létrehozott AI Science Programban a kutatók személyre szabott szakmai támogatást kaphatnak, valamint tréningeket és tanácsadást is.

A hazai kutatások AI-jal való támogatásától azt várják, hogy Magyarország vezető szerepet töltsön be az AI tudományos és társadalmi integrációjában, valamint egy nyitott, együttműködésre építő AI ökoszisztémát építsen. „A mesterséges intelligenciának a magyar kutatás-fejlesztés egyik motorjává kell válnia, a HUN-REN-ben pedig a komplex AI Program a legjelentősebb kezdeményezés” – emelte még ki Jakab Roland, aki szerint nemcsak a tudományos felfedezéseket segítheti az AI, hanem azok társadalmi és gazdasági hasznosítását is.

„Biztos vagyok benne, hogy a HUN-REN meghatározó szereplője a hazai AI ökoszisztémának. Hálózatunk törekvése, hogy az AI kutatásával és eszközeivel a kutatók ötleteit minél hatékonyabban segítse át a teljes értéklánc mentén a hasznosulásig” – zárta beszédét a HUN-REN vezérigazgatója.

Barnaföldi Gergely, a HUN-REN Wigner FK tudományos munkatársa nyitó előadásában egy gyors GPU Day-es történeti áttekintés után elmondta, szeretnének több fiatalt és diákot is bevonni a jövő projektjeibe. Beszédében még elhangzott, a számítástudomány és mesterséges intelligencia minden tudományterületen fontos, és csak széles körű együttműködéssel adhatnak válaszokat a jövő kutatási kihívásaira.

A GPU Day egy évente megrendezett nemzetközi konferenciasorozat, amely egy évtizede a masszívan párhuzamos klasszikus és kvantumszámítások tudományos és ipari alkalmazásaival foglalkozik. (A tömegesen vagy masszívan párhuzamos számítástechnika egy olyan számítási módszert jelent, ahol nagyon sok processzor vagy számítási egység dolgozik egyszerre, párhuzamosan egy problémán, hogy azt gyorsabban meg lehessen oldani. -  a szerk.) Célja, hogy összehozza az akadémiai szféra képviselőit, az ipari fejlesztőket és az érdeklődő diákokat, hogy tapasztalatokat cseréljenek és megismerkedjenek a jövő masszívan párhuzamos technológiáival. Az előző évekhez hasonlóan idén is több mint 80 résztvevőre számítanak a két nap alatt.

Wigner GPU Day

Megosztás