Május a mesterséges intelligencia hónapja

2025.05.01.

Május a mesterséges intelligencia hónapja - a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat 2025 májusát a mesterséges intelligencia hónapjává jelöli ki, hogy ráirányítsa a figyelmet a terület rohamos fejlődésére. A kezdeményezés célja, hogy közelebb hozza a mesterséges intelligencia világát az emberekhez és ösztönözze az együttműködést a tudomány és az ipar szereplői között. A hónap első és kiemelt eseménye az AI Symposium május 8. és 10. között a fővárosi Várkert Bazárban.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat a mesterséges intelligencia történetének egyik legjelentősebb tudományos és innovációs kezdeményezésével nyitja meg májust, mint a mesterséges intelligencia hónapját. A hónap első és kiemelt eseménye az AI Symposium 2025, amely május 8–10. között a budapesti Várkert Bazárban három napon át a mesterséges intelligencia élvonalának legnagyobb alakjait hozza Magyarországra.

Az AI Symposium 2025 egy globális tudományos mérföldkő. A rendezvény tematikája a mesterséges intelligencia fejlődésének legfontosabb, jövőt formáló területeire összpontosít, így a megbízható gépi tanulásra, a hálózattudomány áttöréseire, az orvosi alkalmazásokra, valamint az ipari, látás- és robotikai innovációkra. A szimpóziumon olyan világhírű kutatók adnak elő, mint Barabási Albert-László, a hálózattudomány nemzetközileg elismert alapítója és Yurii Nesterov, az optimalizációs algoritmusok kiemelkedő alakja.

A mesterséges intelligencia hónapjában a HUN-REN kiemelten fókuszál átfogó kutatási és innovációs programjára. Az AI4Impact (AI for Impact) kezdeményezés meghatározó eleme a szervezet mesterséges intelligencia stratégiájának. Az AI4Impact célja, hogy a mesterséges intelligencia képes legyen minden területen, egymásra épülő rendszerben támogatni a kutatási tevékenységeket: a kutatástól az adminisztrációs tevékenységen át a gyakorlatba ültetett innovációig.

„Kétféleképpen közelíthetjük meg a mesterséges intelligencia és kutatás kapcsolatát. Az egyik, hogy kutatjuk a mesterséges intelligenciát, a másik, hogy hogyan használhatjuk azt a kutatás támogatására. Mindkettőben óriási lehetőségek vannak, az elsőben a HUN-REN-nek évtizedes tapasztalata van, a másikra hoztuk létre a AI1Science programot. A mesterséges intelligencia nem csupán új technológia: új korszakot nyit az emberi tudás és kreativitás történetében – hangsúlyozta Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója.

Az AI Symposiumot közvetlenül megelőzi az AI Hackathon 2025, amelyen fiatal kutatók és fejlesztők dolgoznak együtt, hogy új, innovatív AI-megoldásokat hozzanak létre, saját ötleteikkel formálva a mesterséges intelligencia következő generációját. 

 

Megosztás