Rangos kutatók jönnek Budapestre, hogy Földünk fontos összefüggéseiről beszéljenek
A földi rendszerek dinamikájával, összefüggéseivel foglalkozó vezető szakértők vesznek részt áprilisban a HUN-REN és az Academia Europaea Budapest Knowledge Hub közös szervezésű kétnapos konferenciáján Budapesten. Az esemény célja a föld- és környezettudományok, valamint az élettudományok közötti párbeszéd elmélyítése.
Neves nemzetközi és hazai kutatók vesznek részt azon a tudományos konferencián, amelyet április 24-én és 25-én Budapesten rendeznek a HUN-REN székházában. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és az Academia Europaea közös szervezésű interdiszciplináris workshopja a világ vezető tudósait, szakértőit és érdekelt feleit hozza Budapestre.
Az esemény célja, hogy elmélyítsék a föld- és környezettudományok, valamint az élettudományok közötti párbeszédet, újszerű interdiszciplináris kapcsolatok szülessenek, valamint közös platformot hozzanak létre a felfedező kutatás és az innováció előmozdítására, valamint a sürgős társadalmi igények kielégítésére. A konferencián tárgyalt kérdéskörök globális és páneurópai léptékűek, de a szakértők kiemelt figyelmet fordítanak a Duna-medence védelme szempontjából lényeges összefüggésekre.
A kétnapos rendezvényen előad Sierd Cloetingh, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetének (HUN-REN FI) főtanácsadója és az Utrecht University professzora, aki a Föld mint rendszer dinamikájával kapcsolatban osztja meg szakmai tapasztalatait. Pietro Sternai, a Milánói Egyetem docense geológia és az éghajlat egymásra hatásáról tart előadást. Berkesi Márta, a HUN-REN FI kutatója a Föld mélye és az emberi élőhelyek kapcsolatáról beszél majd a széndioxidban gazdag folyadékok vonatkozásában. Tari Gábor, az OMV csoportvezető geológusa a természetes hidrogénforrások helyzetét mutatja be.
Tom Beer, az ausztrál Safe System Solutions nevű közúti biztonsági mérnöki tanácsadó cég igazgatója az éghajlat, erdőtüzek, levegőminőség és egészség kapcsolatát elemzi majd nagyon érdekes és rendhagyó megközelítésben. Solymosi Katalin, az ELTE növénybiológusa és a szervező Academia Europaea Budapesti központjának igazgatóhelyettese a fenntartható mezőgazdaság kihívásait és a OneHealth koncepciót ismerteti.
Hegyi Péter, a Semmelweis Egyetem professzora és az Academia Europaea Budapest Knowledge Hub igazgatója a tudomány és a fenntartható egészség kapcsolatát taglalja az oktatás és a kutatás tapasztalait összegezve, míg a kétnapos rendezvény harmadik, záró szekciójában Gulyás Balázs neurobiológus, a HUN-REN elnöke beszél az egészséges öregedés határairól.
Az esemény társszervezője az Academia Europaea Budapest Knowledge Hub (budapesti tudásközpont), amelynek célja, hogy a tágabb Duna-régióban új kapcsolatok és szakértői hálózatok ösztönzése révén előmozdítsa a regionális és az európai fókuszú interdiszciplináris tudományos párbeszédet.
Az áprilisi rendezvény részletes programja érhető el.