Tudományos évösszegző: HUN-REN-es kutatások 2024-ből - 2. rész

2024.12.23 | szerző:

Minden eddiginél részletesebb gátlóidegsejt-modelleket hoztak létre a HUN-REN KOKI kutatói, míg a csillagászaink egy 33 naptömegű fekete lyukat azonosítottak a Gaia űrtávcső adatai alapján. Eközben a Természettudományi Kutatóközpontunk kutatói rájöttek, hogy pusztíthatja el a baktériumokat az új magyar antibiotikum. Évösszegző cikksorozatunkban kutatóhelyeink elmúlt évének legfontosabb vagy épp legérdekesebb kutatásait mutatjuk be. Ezúttal a második negyedév cikkei közül szemezgettünk.   

Április

gatlo idegsejtek
Gátló idegsejtek dendritszakaszai (négy példa), amelyek belsejében mitokondriumok (zöld) találhatók, felszínükön pedig gátló (kék) és serkentő (piros) szinapszisok helyezkednek el.

A legmodernebb neuroanatómiai, fiziológiai és számítógépes sejtmodellezési technikák felhasználásával két fontos agykérgi gátló idegsejt eddigi legpontosabb modelljét készítette el a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) Nyiri Gábor vezette kutatócsoportja. A modellekbe a későbbiekben további kísérleti adatokat lehet beépíteni, így kiválóan használhatók fiziológiai kísérletek eredményeinek értelmezéséhez, a hippokampusz tanulási és memóriafolyamatokban betöltött szerepének tanulmányozásához, valamint a működését szimuláló neuronhálózati modellek létrehozásához.

A kutatók eredményeit bemutató publikáció ‒ Takács Virág, Bardóczi Zsuzsanna, Orosz Áron, Major Ábel, Tar Luca megosztott elsőszerzőségével ‒ a rangos PLoS Biology szakfolyóiratban jelent meg. A hun-ren.hu-n pedig itt írtunk a kutatásról.

Május

fekete lyuk
Egy magányos fekete lyuk szimulált képe a Tejútrendszerrel a háttérben. Forrás: ESA/Hubble, DSS, Nick Risinger (skysurvey.org), N. Bartmann – CC BY 4.0)

Az Európai Űrügynökség Gaia űrtávcsöve által gyűjtött óriási mennyiségű adat átvizsgálása során váratlanul egy hatalmas, 33 naptömegű fekete lyuk nyomaira bukkantak a kutatók a Sas csillagképben, kevesebb mint kétezer fényévre a Földtől. A Tejútrendszeren belül azonosított, csillagokból származó fekete lyukak közül eddig ez a legnagyobb, korábban csak távoli galaxisokban találtak hasonló „alvó óriást”.

A felfedezés új kihívást jelent az óriáscsillagok kialakulásáról és fejlődéséről alkotott tudományos elképzelések számára. Az eredményeket az Astronomy and Astrophysics című szaklapban tette közzé a Gaia Kollaboráció, amelyben a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének (HUN-REN CSFK CSI) tíz kutatója is részt vett. A témáról bővebben itt lehet olvasni.

Június

peptidalapú szupermolekulák
A peptidlamellák (sárga csíkok) a baktériumok felszínén alakulnak ki és roncsolják a sejtfalat (OM és IM), ahogy belenőnek (balra). A peptidalapú szupramolekulák molekuláris szerkezete (jobbra).

A WHO előrejelzése szerint 2050-re a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló mikroorganizmusok miatt kialakuló fertőzések vezető halálokká válhatnak. Az ellenük való küzdelemhez új típusú, egyedi hatásmódú vegyületekre van szükség. A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói a közelmúltban egy lehetséges, biztató irányról számoltak be a rangos Nature Communications folyóirat hasábjain megjelent tanulmányukban.

A HUN-REN TTK kutatóinak munkája több szempontból is innovációnak számít: egyrészt sikeresen terveztek egy olyan peptidalapú antibiotikumot, amely célzottan a baktériumsejtekhez kötődve, in situ aktiválódik, másrészt nekik sikerült először közvetlen vizuális betekintést nyerni a baktériumölő peptidek működésébe. A nagy jelentőségű hazai kutatást itt lehet megismerni.

Összegző sorozatunkat a harmadik negyedévvel folytatjuk. Az első három hónap legfontosabb kutatásait itt gyűjtöttük össze.

Megosztás