Világhírű Nobel-díjas előadásával indul a HUN-REN következő szimpóziuma
A Magyar Kutatási Hálózat soron következő szimpóziumát április 10-én rendezik a HUN-REN Alkotmány utcai székházában. Az eseményen elsőként Sir Richard Timothy Hunt biokémikus ad elő, aki még 2001-ben kapott orvostudományi Nobel-díjat. A szimpóziumon a hazai tudományos kutatás és innováció jelenlegi helyzetét, jövőbeli lehetőségeit, valamint a HUN-REN megújulási folyamatának mérföldköveit vitatják meg a magyar kutatói szcéna meghívottjai.
Az áprilisi esemény Sir Richard Timothy Hunt Nobel-díjas biokémikus és molekuláris fiziológus benchmark előadásával kezdődik a HUN-REN új, Alkotmány utcai székházában. Hunt tudományos munkássága kiemelkedő jelentőséggel bír a sejtciklus szabályozásának megértésében. A brit kutató 2001-ben kapott megosztott Nobel-díjat a ciklin fehérjék felfedezéséért, amelyek kulcsszerepet játszanak a sejtosztódás szabályozásában. Kutatásai alapvetően befolyásolták a rákbiológia és a gyógyszerfejlesztés területét is.
A program délelőtt angol nyelven zajlik, hiszen a Magyar Kutatási Hálózat Tanácsadó Testületének külföldről érkező tagjai is a közönség soraiban ülnek csakúgy, mint az Academia Europaea küldöttsége, miután a HUN-REN támogató tagjává vált az európai tudományos szervezetnek. Hamarosan sor kerül a HUN-REN és az Európai Akadémia Magyar Hubjának első közös rendezvényére is, amely iránt máris kiemelkedő érdeklődés mutatkozik szakmai körökben. A workshopot George Cloetingh professzor neve fémjelzi, aki a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetének (HUN-REN FI) főtanácsadója és az Utrecht University professzora. A holland kutató szerint fontos, hogy most hidakat építsünk a Föld rendszerének különböző szintjein zajló folyamatok, valamint az emberekre gyakorolt környezeti hatások között, majd hozzátette, a geotermikus és a megújuló energiákról is szó esik majd az április végi konferencián.
Szintén az április 10-i délelőtti program része az az előadás, amelyen többek közt Alexander Zehnder professzor, a HUN-REN Tanácsadó Testületének elnöke osztja meg meglátásait és javaslatait a kutatási hálózatok működését illetően. A programban szerepel még az AI4Science program bemutatása Szertics Gergely vezérigazgatói tanácsadó vezetésével, valamint a HUN-REN korszerűsítésének elemzése és jelenlegi állása. Utóbbiról Sótyné Hoffer Beáta működtetési vezérigazgató-helyettes és Gergics Márk, a Transzformációs Projekt Iroda vezetője tart előadást a jelenlévőknek.
Panelbeszélgetések és szakmai eszmecserék
A délutáni szekció három panelbeszélgetést foglal magában. Az első panel a kutatói életpályák és az innovációs ösztönzők témáját járja körül, míg a második a működési kiválóság elérésének stratégiáira fókuszál. A harmadik panelbeszélgetés a gazdálkodási és üzemeltetési folyamatok fejlesztésére koncentrál, amely elengedhetetlen a fenntartható tudományos fejlődéshez. A szervező HUN-REN Központ várja a témákkal összefüggő kérdéseket a kutatóhelyekről érkezettektől.
Miért fontos a HUN-REN számára?
A szimpózium kiemelt jelentőséggel bír a HUN-REN és a hazai kutatási élet számára, hiszen lehetőséget biztosít a szakmai közösségnek, hogy megvitassa a magyar kutatási hálózat jövőjét és annak működési stratégiáit. A hazai és nemzetközi szakértők bevonása segíti a legjobb gyakorlatok átvételét és egy valóban innovatív kutatási ökoszisztéma kialakítását. Az esemény elején és végén Gulyás Balázs elnök és Jakab Roland vezérigazgató gondolatai foglalják keretbe a szimpózium legfontosabb üzeneteit a HUN-REN megújulásáról és rendezvényen elhangzottak fő következtetéseiről.