Bemutatták a „Népvándorlás kori régészeti leletkorpuszok” projekt köteteinek könyveit

2024.12.02 | szerző:

A népvándorlás kori régészeti leletkorpusz-sorozatok munkálatai a teljes magyarországi „hosszú népvándorlás kori” (Kr. u. 1–11. század) leletanyag összegyűjtésére, feldolgozására és a leletkorpusz létrehozására irányulnak. A jelenleg is zajló projekt célja a hazai népvándorlás kori leletanyag feldolgozásának és forráskiadásának folytatása új elméleti és gyakorlati módszerekkel, valamint hogy ezeket online és nyomtatott formában is közzétegyék. A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont (BTK) Régészeti Intézetében megrendezett könyvbemutatón a projekt első évében megjelent kiadványokat mutatták be november végén

Bemutatták a „Népvándorlás kori régészeti leletkorpuszok” projekt köteteinek könyveit

Fotós: Szederkényi Róbert

A népvándorlás kori régészet elemi érdeke, hogy folytatódjon a feltárt és közöletlen leletanyagok rendszeres, az újabb módszertani elvárásoknak megfelelő feldolgozása és egységes szempontú, tudományos igényű kiadása. A korpuszsorozatok feladata nemcsak a régi leletanyag kiadása, hanem főleg az új ásatásból származó, korszerű megfigyeléseket tartalmazó, nagy tudományos potenciállal rendelkező leletanyagok bekapcsolása a tudományos vérkeringésbe, tájékoztatott bennünket a HUN-REN BTK.

A „Népvándorlás kori régészeti leletkorpuszok” projekt keretében olyan emblematikus lelőhelyek leletanyagait mutatják be, amelyek régészeti értékelése meghatározó lehet a jövőbeli kutatások számára. A kötetek intézmények közötti széles körű együttműködésben valósulnak meg a már korábban kialakított formában. Együttműködő partnerek a HUN-REN BTK Régészeti Intézet, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Magyar Nemzeti Múzeum, továbbá a leletanyagokat őrző intézmények és a korszak elismert kutatói. A régészeti projekt Vida Tivadar, a HUN-REN BTK Régészeti Intézetének tudományos tanácsadója, az ELTE BTK Régészettudományi Intézetének igazgatója és Révész László a Magyar Nemzeti Múzeum tudományos főmunkatársa, a Szegedi Tudományegyetem BTK Régészeti Tanszék vezetője irányításával valósult meg.

A projekt keretében kitűzött cél volt a kötetsorozatok online elérhetőségének és DOI azonosítókkal való ellátásának biztosítása. Ennek érdekében a korábbi köteteket visszamenőleg is DOI azonosítókkal látták el. Az MTA Könyvtár és Információs Központ munkatársai elkészítették a kötetek minőségi szkennelését, a PDF-kötetek bekerültek az MTA REAL Repozitóriumba is; valamint szabadon, teljes terjedelmükben elérhetőek a HUN-REN BTK Régészeti Intézet honlapján.

A projekt első kutatási ciklusában a kötetek a Monumenta Avarorum Archaeologica, a Magyarország honfoglalás kori és kora Árpád-kori sírleletei, valamint a 2023-ban útjára indult Monumenta Archaeologica Barbarorum inter Pannoniam Daciamque korpusz-sorozatokban jelentek meg:

Bemutatták a „Népvándorlás kori régészeti leletkorpuszok” projekt köteteinek könyveit
A „Népvándorlás kori régészeti leletkorpuszok” elnevezésű projekt első évében megjelent kiadványokat november 26-án mutatták be a HUN-REN BTK Régészeti Intézetében. (Az előadónap és könyvbemutató részletesebb ismertetése és programja ITT érhető el.) A rendezvényen áttekintették a leletkorpuszok történetét, amelyet az egyes könyvsorozatok ismertetése, majd a kötetek méltatása követett. Az előadónap a népvándorlás kori régészet közös eseményévé kerekedett, amelyen a múlt és a jelen eredményei mellett a jövőbeli tervek is nagy hangsúlyt kaphattak.

 

Megosztás