új inváziós faj jelent meg a Kis-Balatonon

2025.02.05.

A Kis-Balatonon a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatójának kameracsapdája rögzítette – egy új, jövevény emlősfaj – a nutria jelenlétét

A felvételek alapján egy kifejlett példány jelenléte bizonyított – írják Facebook-posztjukban a kutatók. Szerintük a déli befolyó patakokon vagy a Zala folyó mentén érkezett a területre. Kiemelik, bár a fajra éjszakai aktivitás jellemző, ahol meghonosodik, nappal is gyakran mozgásban van.

Magyarországon a nutria szaporodását először a Duna és mellékágain, valamint az Ipoly mentén bizonyították jó egy évtizeddel ezelőtt. Azóta az ország belső részein, a Dráva és a Mura mentán is kialakultak állományai. A HUN-REN kutatói szerint Balaton vízgyűjtőterületén való megjelenése csak idő kérdése volt.

A nutria az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékén is szerepel, mivel komoly ökológiai és gazdasági károkat okozhat. Rágásával átalakítja a vízinövényzettel borított területeket, nyílt vízzé alakítva azokat, ami jelentősen csökkenti az adott terület biológiai sokféleségét. Télen a vízinövények gyökereit is kiássa, part menti ásása pedig árvízvédelmi problémákhoz vezethet a töltések meggyengítésével.

A faj visszaszorítása rendkívül költséges vagy lehetetlen, ha egyszer jelentős állományokat hoz létre, hangsúlyozzák a kutatók. A nutria jelenleg csak külön engedéllyel vadászható Magyarországon.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás