Újabb mérföldkőhöz érkezett a magyar kutatók űrbeli kristályosítási projektje
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói módszert fejlesztettek szerves anyagok mikrogravitációs környezetben történő kristályosítására. A Kutatóközpontban szintetizált molekulák a HUNOR program keretében 30 napot a Nemzetközi Űrállomáson töltöttek. A kifejlesztett módszerrel kapott kristályok vizsgálata a Diamond szinkrotron forrásnál megtörtént.
A HUN-REN TTK Szerkezetkutató Központ Kémiai Krisztallográfia Kutatólaboratórium munkatársai módszert dolgoztak ki szerves vegyületek mikrogravitációban történő kristályosítására. Az anyagokat a HUN-REN TTK Szerves Kémiai Intézetének Organokatalízis Kutatócsoportjában szintetizálták.

A minták 30 napot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson. A kifejlesztett módszerrel sikeresen nőtt a hidrogénkötéses vázszerkezetű anyagokból egykristály a mikrogravitációban. A súlytalanságban és a velük párhuzamosan földi körülmények között nőtt kristályokról a Kémiai Krisztallográfia Kutatólaboratórium munkatársai az angliai Diamond Light Source szinkrotron forrásnál gyűjtöttek mérési adatokat szerkezetük meghatározása céljából. A szerkezet felderítés és az összehasonlító szerkezetanalízis folyamatban van.
A kristályosítási módszer fejlesztése Besenyei Gábor, a szerkezetmeghatározás Holczbauer Tamás, valamint a Kémiai Krisztallográfia Kutatólaboratórium összes munkatársának és hallgatójának együttes eredménye.