A HUN-REN kutatói is részt vesznek egy újgenerációs szabadelektron-lézer fejlesztésében
Az EuPRAXIA célja – melyben többek mellett a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói is részt vesznek – a kompakt, nagy teljesítményű elektron-gyorsítók úttörő fejlesztése lézer- és ionalapú plazma gyorsítású technológiák alkalmazásával.
Az EuPRAXIA célja kompakt, nagy teljesítményű elektron-gyorsítók úttörő fejlesztése lézer- és ionalapú plazma gyorsítású technológiák alkalmazásával. A konzorcium döntött arról, hogy a csehországi ELI Beamlines lesz a tervezett lézervezérelt plazma alapú elektrongyorsító helyszíne.
Világszerte körülbelül 30 ezer kisebb-nagyobb részecskegyorsító működik, legtöbbjük az iparban anyagvizsgálatokhoz használt elektrongyorsító. A kisebb részecskegyorsítók olyan alkalmazásokban kapnak szerepet, mint a félvezetők gyártásához használt ionimplantátorok, az onkológiai célú részecsketerápia, a radioizotópok előállítása orvosi diagnosztikához vagy a ritka izotópok mérésére szolgáló tömegspektrométerek.
A szabadelektron-lézer az elektromágneses hullámokat kibocsájtó nagy kutatási berendezések, például szinkrotronok egy újabb változata. Ezen belül is új eljárásnak számít a plazmán alapuló elektrongyorsítás. A plazmaalapú elektrongyorsításnál a plazmát ionokkal vagy lézerekkel hozhatják létre. Az EuPRAXIA plazmaalapú berendezése az olaszországi Frascatiban lévő kutatóintézetében már épül, a lézeres alapú gyorsítás projektjében pedig a nemrég döntött a prágai ELI pályázata mellett a konzorcium.
Az EuPRAXIA projekt teljes kidolgozását egy 74 tudományos intézményből álló konzorcium végezte. Magyarországról az Szegedi Tudományegyetemen kívül a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem vett részt a munkában. A PTE kutatói terrahertzes hullámok vizsgálatával foglalkoznak, míg a HUN-REN kutatói elsősorban elméleti szimulációkkal és háttéradat-tárolási és -feldolgozási kapacitással járul hozzá a projekthez.
