Megjelent a Kaleidoszkóp Könyvek című új tudományos ismeretterjesztő zsebkönyvsorozat első négy kötete
Kaleidoszkóp Könyvek címmel új tudományos ismeretterjesztő zsebkönyvsorozatot indít az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) a Libri Kiadóval és a Magyar Kultúráért Alapítvánnyal együttműködésben. A kezdeményezéssel az ELKH Titkárság célja a hazai kutatás legfrissebb és legizgalmasabb eredményeinek bemutatása a tudomány iránt érdeklődő közönség számára. A matematikai és természettudományok, az élettudományok, valamint a bölcsészet- és társadalomtudományok területeinek változatos tudományos témáit feldolgozó művek szerzői az ELKH kutatói. A sorozat első négy kötete már kapható a Libri Könyvesboltokban és a libri.hu-n. A Magyar Kultúráért Alapítvány támogatásával a sorozat most megjelent, illetve jövőbeli kiadványai az ország középiskolai könyvtáraiba is eljutnak.
Maróth Miklós, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnöke a sorozat indításával kapcsolatban elmondta: „A Kaleidoszkóp Könyvek ismeretterjesztő sorozatban átfogó, közérthető módon kívánjuk megismertetni az olvasókkal a kutatóhálózatban fellelhető rendkívüli tudást, a tudomány legfrissebb eredményeit, legyen szó a matematika, a biológia, a fizika, a történelem, az irodalom vagy akár az űrtudomány érdekfeszítő témáiról. Nem titkolt célunk arra ösztönözni a fiatalokat, hogy minél többen válasszák hivatásul a kutatást, hiszen egyre gyorsuló világunkban a számtalan új kihívásra csak a kutatás révén tudunk valódi, hosszú távon fenntartható válaszokat adni.”
A Kaleidoszkóp Könyvek első köteteinek megjelenésekor Sárközy Bence, a Libri Kiadói Csoport ügyvezetője és kiadási igazgatója így fogalmazott: „Hogy egy nép nyelvét a tudományos közeg a tudományos nézetek alakulásával párhuzamosan képes-e megújítani, az azon is múlik, hogy folyamatos lehetősége nyílik-e az adott nyelven az eredményeit publikálni; akad-e olvasó, akit érdemes megszólítania, és csatorna, melyen keresztül el tudja érni a lehetséges olvasóját. Ha nincs ilyen lehetőség és nincs megfelelő számú befogadó, akkor a tudomány szükségszerűen nyelvet vált. De amennyiben ezt a lehetőséget mégis megteremtjük, képesek lehetünk lefordítani korunk nemzetközi tudományos diskurzusát, és a saját hozzáadott eredményeinket a saját közegünkben is megméretni. A Kaleidoszkóp Könyvek kötetei erre vállalkoznak. Ehhez a Libri Könyvkiadó annyit tehet hozzá, amennyit a könyvkiadás évszázadok óta hozzátesz a műveltséghez: szöveget gondoz, becsomagolja és terjeszti, hogy a szövegbe kódolt tartalom a lehetséges legjobb formájában legyen elérhető, követhető – és idővel akár meghaladható.”
Demeter Szilárd, a Magyar Kultúráért Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint: „A pandémia mutatta meg azt, hogy a kommunikációs tér megváltozása mekkora veszélyeket rejt magában. Ennek ellenszere az, hogy olyan folyamatokat indítunk el, amelyek egyrészt erősítik a tudomány hitelességét, másrészt visszahelyezik a magyarokat a saját valóságukba. Ezért amikor Maróth professzor úr megkeresett bennünket egy olyan tudomány-népszerűsítő sorozat ötletével, amelynek szerzői az ELKH kutatói, örömmel álltunk az ügy mellé. Mi abban tudunk segíteni, hogy ezeket a műveket eljuttatjuk iskolai és közkönyvtárakba, illetve a Petőfi Kulturális Ügynökség programkínálatában kiemelt szerepet szánunk a kötetek bemutatásának.”
A Kaleidoszkóp Könyvek első négy kötete
Iancu Laura: Miért csángó, ha magyar? A moldvai magyarság története és elcsángósítása

Iancu Laura néprajzkutató alapos és figyelemre méltó munkájában a történelmi háttér felvázolásával és a néprajzi, kulturális sajátosságok bemutatásával keresi a válaszokat e kérdésekre. A könyvet különböző korszakokból és településekről származó szöveggyűjtemény gazdagítja, amely bepillantást enged a moldvai magyarság világképébe, gondolkodásmódjába.
Iancu Laura etnográfus, költő, író, az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézetének munkatársa. Fő kutatási területe a moldvai magyarság vallásossága és identitásának kérdései.
Majláth Imre: A fényevés bajnokai – Betekintés a növények táplálkozásába

Majláth Imre PhD, okleveles biológus, az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa. Szakterülete többek között a növényi stresszélettan, a fotoszintézis, a levélgázcsere, a nitrogén-anyagcsere és a növényökológia.
Nagy Kornél: Az Ararát hegyéről a Hargitára ‒ Örmények Erdélyben a 17–18. században

Így jutott az örmények egy csoportja – hosszú vándorlás után – az Ararát hegyéről a Hargitára, a Kaukázus vidékéről Erdélybe. Ez a könyv az ő történetüket mutatja be a 17–18. században, a kolóniáik alapításától kezdve a közösségük felvirágzásáig. Emellett igyekszik tágabb kontextusba helyezni az erdélyi örmények történetét, így kitér arra is, hol és miképp alakult ki az örmény nyelv és nép, valamint foglalkozik a kelet-európai kolóniák születésével is.
Nagy Kornél történész–armenológus, az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. 2010-ben a hazai armenisztika ügyéért folytatott tevékenységéért megkapta az Országos Örmény Önkormányzat kitüntetését.
Raskó István: Génrégészet – Az emberiség eredetének genetikai története

Az archeogenetika célja, hogy a régészeti leletekben talált DNS-minták alapján felvázolja a modern ember történetét, nyomon kövesse az ősök vándorlásait, és felderítse az elfeledett rokonsági szálakat. A kutatások révén nem csupán a tegnap, hanem a ma kérdéseire is választ kaphatunk, megérthetjük például a járványok és az örökletes betegségek működését, és megtudhatjuk, mi tesz mindannyiunkat hasonlóvá, mégis egyedivé.
Raskó István, a biológiai tudomány kandidátusa, az orvostudomány doktora. Az ELKH Szegedi Biológiai Kutatóközpont Genetikai Intézetében csoportjával úttörő szerepe volt a magyarországi archeogenetikai kutatások megalapozásában. Az archeogenetika mellett fő kutatási területei az emlőssejt- és a humángenetika.