A HUN-REN több kutatóját is az MTA közgyűlésének nem akadémikus tagjává választották

2025.03.10.

A Magyar Tudományos Akadémiáról (MTA) szóló törvény szerint az Akadémia Közgyűlését a hazai akadémikusok, valamint a nem akadémikus képviselők alkotják. 2025-ben a HUN-REN intézeteiben dolgozó kutatók közül is többen átvették megbízólevelüket.

A Közgyűlés nem akadémikus képviselőit a köztestület nem akadémikus tagjai három évre választják meg, a három év elteltével a képviselők – egy alkalommal – újraválaszthatók, írja az MTA a 2025-ös esemény kapcsán. A 200 nem akadémikus közgyűlési képviselői hely közül 143-on az osztályok egyenlő arányban osztoznak, míg a további 57 hely az egyes osztályokhoz tartozó, nem akadémikus köztestületi tagok arányában oszlik meg. Az új nem akadémikus közgyűlési képviselők 2025. március 1-től látják el feladatukat.

 

MTA közgyűlés

Fotós: mta.hu / Szigeti Tamás

2025-ben a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) három kutatóját is megválasztották, de helyet kaptak a közgyűlésben több között a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI), a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (HUN-REN ATK), a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont (HUN-REN NYTK), a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK), a HUN-REN Atommagkutató Intézet (HUN-REN ATOMKI) és a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói is.

A megválasztott nem akadémikus közgyűlési képviselők névsora osztályokra és tudományos bizottságokra lebontva ide kattintva olvasható.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás