Fiatal kutatók tanulmányainak finanszírozásához nyert nemzetközi támogatást a HUN-REN Rényi

2025.02.13.

A HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet keretében működő Erdős Központ a Simons Foundation “Targeted Grant to Institutes” támogatását nyerte el olyan világhírű konferenciaközpontok társaságában, mint a Newton Institute, Cambridge University vagy az ICERM, Brown University, RI. A támogatást az Erdős Központ fiatal matematikusok workshopokon és nyári iskolákon való részvételének elősegítésére kívánja fordítani.

A Simons Foundation programjának célja a matematika, elméleti fizika és elméleti számítástechnika területén működő intézetek vagy központok támogatása a nemzetközi tudományos közösségen belüli kapcsolatok megerősítése érdekében. Az a céljuk, hogy lehetővé tegyék az intézeteknek küldetésük kiterjesztését és fokozását.

Az alapítvány honlapja szerint az elnyert összegből elsősorban hátrányos helyzetű fiatal kutatók workshopokon és nyári iskolákon való részvételét támogatják majd.

A Simons Foundation-t feleségével együtt 1994-ben alapító Jim Simons az egyetemet követően elismert matematikus volt, aki a relativitáselmélet központi fogalmának, a tér-időnek a matematikai elméletében ért el alapvető eredményeket, majd később létrehozta a Renaissance Technologies hedge fund-ot. A Renaissance Technologies hosszú távú, matematikai modelleken alapuló befektetési stratégiájának köszönhetően Jim Simons a világ 55. leggazdagabb embereként hunyt el 2024-ben, és a valaha élt legsikeresebb hedge fund menedzserként ismert.

A Simons Foundation bőkezű donora a természettudományos és orvosi kutatásoknak, és az egyik legnagyobb támogatója a világ legjelentősebb matematikai központjainak, mint az Institute of Advanced Study Princetonban, vagy a Simons Laufer Mathematical Sciences Institute Berkeley-ben.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás