Szerves anyagokat küldenek a Nemzetközi Űrállomásra a HUN-REN kutatói

2025.04.03.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói új módszert fejlesztettek ki a szerves anyagok mikrogravitációs környezetben történő kristályosítására. A szintetizált vegyületek hamarosan a HUNOR program keretében 30 napra a Nemzetközi Űrállomásra kerülnek.

A HUN-REN TTK Szerkezetkutató Központ Kémiai Krisztallográfia Kutatólaboratórium munkatársai egy új módszert dolgoztak ki a szerves anyagok mikrogravitációs környezetben történő kristályosítására.

A két vegyületet a HUN-REN TTK Szerves Kémiai Intézetének Organokatalízis Kutatócsoportjában szintetizálták. A HUNOR program keretében a vegyületek 30 napra a Nemzetközi Űrállomásra kerülnek, hogy ott egykristályok nőjenek, hidrogénkötéses szerves vázvegyületek alakuljanak ki. A súlytalanságban nagyobb belső rendezettségű, nagyobb méretű és a tér három irányában egyenletesebb kiterjedésű egykristályok növekszenek, mert a konvekciós áramlás visszaszorul a diffúziós áramláshoz képest.

TTK szerves anyagok az űrben

A SpaceX-32 küldetés részeként zajló Kirara#6 kísérletet a Japan Manned Space Systems szervezi, amely az űrbeli kristályosítási kutatásokat fogja össze. A projekt az Európai Űrügynökséghez kötődő Space Application Services meghívására indult.

A rakétát a Kennedy Űrközpontból indítják április 21-én. Az esemény itt követhető.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás