Az AI Symposium sikere közös eredményünk – köszönöm mindenkinek az aktív részvételt!
Kedves Kollégák,
Kedves Résztvevők, Előadók és Támogatók!
A HUN-REN AI Symposium 2025 lezárultával szeretném szívből megköszönni mindazoknak a részvételét és hozzájárulását, akik lelkesedésükkel, tudásukkal és nyitottságukkal emelték rendezvényünk színvonalát.
Meggyőződésem, hogy a mesterséges intelligencia jövője nem csupán a technológián múlik, annak irányát, értékeit és határait mindig az emberi gondolat, felelősség és kreativitás jelöli ki. Az AI Symposium megerősített bennünket abban, hogy egy olyan felelős gondolkodású, elkötelezett közösség kezd kialakulni, amely képes alakítani a jövő mesterséges intelligencia ökoszisztémáját Önökkel együtt.
Külön szeretném megköszönni a HUN-REN főigazgatóinak, kutatóinknak, munkatársaiknak, valamint a HUN-REN Központ minden kollégájának áldozatos munkáját, akár a háttérben, akár a helyszínen segítették az eseményt. Az ő munkájuk is hozzájárult ahhoz, hogy szakmai teljesítményünket, jó hírünket vigyék a világba.
Köszönöm továbbá annak a több mint 50 kiváló előadónak és több mint ezer résztvevőnek, akik jelenlétükkel és aktív részvételükkel megerősítették, hogy Magyarország képes jelentős, nemzetközi szinten is figyelemre méltó AI eseményt szervezni, és hogy tudományos közösségünknek valóban van helye és szerepe a mesterséges intelligencia nemzetközi térképén. Örömmel láttam, hogy a hazai és külföldi tudományos, ipari, kormányzati és kreatív szektor neves képviselőinek előadásai és panelbeszélgetései valódi tudásmegosztási és párbeszéd-platformmá tették a Symposiumot.
Különösen nagy örömmel töltött el, hogy számos fiatal kutató is részt vett a rendezvényen – előadóként, hallgatóként vagy épp a hackathon győzteseiként. A mesterséges intelligencia jövője, annak etikus és értékalapú fejlesztése az ő kezükben vagy inkább a fejükben van.
A háromnapos eseményünk erősítette az akadémiai és az ipari szféra közötti kapcsolatokat is, olyan vezető vállalatok részvételével, mint a Bosch, az Ericsson, a Continental és a Nokia. Ez az együttműködés elengedhetetlen a technológiai fejlesztések társadalmi és gazdasági hasznosulásához.
A Symposium szakmai fókuszterületei idén négy pillér köré épültek: kiemelt szerepe van a robotikának, ahol az ember és gép együttműködésének új dimenzióit vitattuk meg. Az egészégügy a másik terület, ahol az AI hatalmas változást jelent, ugyanis forradalmasítja a diagnosztikát és a személyre szabott terápiákat, ezáltal életminőséget javít és életeket menthet. Az AI-kutatása pedig a technológiai fejlődés alapja, különös figyelemmel az etikai és módszertani kihívásokra. A hálózatkutatás új távlatokat nyit a komplex rendszerek, adatstruktúrák és társadalmi kapcsolatok elemzésében. Kiváló előadásokat hallhattunk ennek különösen az egészségügyi alkalmazásairól.
Az idei rendezvény egyik kézzelfogható és előremutató eredménye az a stratégiai együttműködés, amelyet a Nanyang Technological University (NTU) és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat a közeljövőben hivatalosan is megköt. Az együttműködés első fázisaként a megállapodás gyakorlati megvalósítása is megkezdődött: közös doktori programok előkészítése, csereprogramok indítása valamint részvétel a nemzetközi kutatási konzorciumokban. Ez utóbbi hasznosulhat a HUNRENTECH-nél, így végeredményben hozzájárulhat Magyarország versenyképességének növeléséhez és a társadalom egészének javához.
Az NTU – amely több tudományterületen, köztük az AI, a robotika és az alkalmazott tudományok terén is a világ élvonalába tartozik – stratégiai partnerként mérföldkő lehet nemzetközi tudományos jelenlétünk megerősítésében. Az együttműködések nemcsak tudományos kapacitásainkat bővítik, hanem hozzájárulnak ahhoz is, hogy Magyarország egyre markánsabban jelenjen meg a nemzetközi AI-térképen, mint megbízható, felkészült és értékalapú szereplő. Célunk a technológiai fejlődés mellett a tudományos láthatóság és versenyképesség tudatos és fenntartható építése. Az ilyen nemzetközi kapcsolatok révén nemcsak tudást, hanem inspirációt is nyerünk és lehetőséget teremthetünk a magyar kutatók, fiatal tehetségek és innovatív vállalkozások számára a hazai és nemzetközi térben való érvényesüléshez.
A Symposium bebizonyította, hogy a mesterséges intelligencia köré szerveződő közösség képes felelősen gondolkodni, együttműködni és jövőt formálni.
Köszönöm, hogy Önök is részesei voltak ennek a közös munkának.
Bízom benne, hogy a most létrejött kapcsolatok, együttműködések és kezdeményezések a jövőben is gyümölcsözőek lesznek.
Örömmel jelentem be, hogy 2026-ban újra találkozunk – jövőre is lesz AI Symposium.
Üdvözlettel:
Jakab Roland

