Fenntartható geoenergia: friss eredmények és jövőbeli irányok a HUN-REN workshopján
A geotermikus energia már bevált, a természetes hidrogén pedig az energetikai átmenet új ígérete lehet. Bár hasznosítása még kezdeti fázisban van, egyre több kutatás vizsgálja, hogyan lehetne fenntartható módon kitermelni. Többek között erről és a föld mélyén lakozó gázokról is szó lesz majd az Academia Europaea és a HUN-REN kétnapos szakmai konferenciájának második szekciójában.
Az elmúlt évtizedekben a fenntarthatóság és a megújuló energiákra való áttérés kulcsfontosságú gazdasági, kutatási és társadalmi kérdéssé vált, amely technológiai fejlődéssel és társadalmi változásokkal jár a klímaváltozás mérséklése és a fenntartható energiaellátás érdekében. A témát hamarosan neves nemzetközi és hazai kutatók vitatják meg azon az interdiszciplináris tudományos konferencián, amelyet április 24-én és 25-én Budapesten rendeznek a HUN-REN székházában, a megújuló geoenergia köré épülő szekcióban.
Az energetikai átmenet során egyre nagyobb figyelem irányul az alternatív geoenergia-forrásokra, köztük a geotermikus energiára és a természetes hidrogénre, mint potenciális energiaforrásra. Míg a geotermikus erőforrások kiaknázása világszerte bevett gyakorlat, a természetes hidrogén energetikai hasznosítása még kezdeti fázisban van. Tari Gábor, az OMV csoportvezető geológusa és Békési Eszter, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatója a geoenergetikai szektor fejlesztéseiről, lehetséges megoldási alternatíváiról és természetes hidrogénre irányuló feltárási és monitoring technológiák fejlesztéséről is beszélnek majd előadásaikban.
Milyen módszerekkel kísérleteznek a geotermikus hőtermelésre Hollandiában? Mark van der Meijde, a holland University of Twente kutatója a geotermikus energiák kihasználásának koncepcióiról és azok felügyeleti lehetőségéről előadást tartani a tudományos konferencián.
Geotermikus energia a fenntarthatóságban
Persze nem csak holland példák vannak. Bernhard Novotny, az osztrák OMV geotermikus projektjének igazgatója arról tart majd előadást, hogyan segíthető elő Bécs szén-dioxid-mentesítése. „A város klímasemlegességi és fosszilis tüzelőanyagoktól való függetlenségi céljainak eléréséhez fenntartható energiaforrásokra van szükség” – hangsúlyozza Bernhard Novotny. Ebben kiemelt szerepet kap a mélységi geotermikus energia, amely nagy mélységből származó, kibocsátásmentes, tiszta és biztonságos fűtési alternatívát kínál, miközben minimális területi lábnyomot hagy maga után.
Hogyan segítenek a Enhanced Geothermal Systems (EGS) technológiák a mélyebb rétegek hőjének hasznosításában? Szanyi János, a Szegedi Tudományegyetem kutatója szerint bár a geotermikus energia a földkéregben mindenhol megtalálható, kiaknázása eddig főként olyan területekre korlátozódott, ahol a hőhordozó közeg könnyen elérhető. Az EGS technológiákkal mélyebb rétegek hőjét is lehet hasznosítani, ott is, ahol kevés vagy egyáltalán nincs például termálvíz.
A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) több jelenleg is folyó kutatása vizsgálja például a földtani eredetű szén-dioxid hatását a talajban és levegőben egyaránt. Berkesi Márta, a HUN-REN FI kutatója a Föld mélye és az emberi élőhelyek kapcsolatáról beszél majd a szén-dioxidban gazdag folyadékok vonatkozásában. A kutatásaik segíthetnek az éghajlatváltozás újabb nézőpontjainak pontosításában, sőt akár a földrengések előrejelzésében is.
Az áprilisi konferencia részletes programja itt érhető el. Az I. szekció előadói és előadásainak részletes ismertetése itt olvasható.