Három ELKH-s kutató munkáját is elismerték a Prima Primissima díjátadó ünnepségen
2022-ben huszadik alkalommal ítélték oda a Prima Primissima díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselőinek. Magyar Tudomány kategóriában Lovász László matematikus, az ELKH Rényi Intézet kutatóprofesszora, az MTA rendes tagja vehetett át elismerést. Junior Prima díjat azok a fiatal tudósok kapnak, akik kimagasló munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez. Az idei díjazottak között volt Magyar Tudomány kategóriában Mészáros-Molnár Kinga, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) Biofizikai Intézet Neurovaszkuláris egység kutatócsoport tudományos munkatársa és Thiering Gergő, a Wigner Fizikai Kutatóközpont Szilárdtestfizikai Intézet Félvezető Nanoszerkezetek „Lendület” Kutatócsoportjának munkatársa is.

Lovász László a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetben 2022. november 3-án
Fotó: MTI/Czimbal Gyula
A Prima Primissima díj alapítói 2007 óta önálló díjjal is jutalmazzák a kiemelkedő teljesítményt nyújtó harminc év alatti fiatalokat. A Junior Prima díj komoly ösztönzést szeretne adni az ifjú tehetségek kibontakozásához: egy erős visszajelzést arról, hogy érdemes dolgozni, jól teljesíteni, mert ahol eredmény van, oda az elismerés is megérkezik.

2022-ben Magyar Tudomány kategóriában két ELKH-s kutató, Mészáros-Molnár Kinga az SZBK, és Thiering Gergő, a Wigner FK kutatója is Junior Prima díjat vehetett át. Mészáros-Molnár Kinga kutatásaiban a neurovaszkuláris egység fiziológiás és patológiás körülmények közötti működésének molekuláris szintű feltárásával foglalkozik. Különböző in vitro vér-agy gát modelleket és in vivo rendszereket használva a neurovaszkuláris egység sejtjeinek az agyi áttétképzésben betöltött szerepét vizsgálja. Célja, hogy kutatócsoportjával olyan kulcsfontosságú útvonalakat és mechanizmusokat írjanak le, melyek a későbbiekben akár terápiás célpontokként szolgálhatnak az agyi metasztázisok kezelésében.
Thiering Gergő a világviszonylatban is kiemelt kutatás-fejlesztési területtel, a kvantumtechnológia és kvantuminformáció tudományával foglalkozik, amely új számítási és kommunikációs eszközök, illetve szenzorok kifejlesztéséhez is elvezet. A kvantumbitek egyik lehetséges fizikai implementációi a szilárdtestekben jelen lévő paramágneses és optikailag is aktív ponthibák, melyek közül a kutató a gyémántbeli hibacentrumokat vizsgálja atomi szintű számítógépes szimulációs eszközökkel. Kutatásainak célja ilyen gyémántbeli ponthibák fizikájának feltárása, szilárdtestalapú kvantumbit alternatívák keresése céljából.