Átadták a Hidrogéntechnológiai Innovációs Díjat

2025.05.23.

A győztest, a hidrogéntechnológia egyik legfejlettebb országába, Japán szóló szakmai úttal díjazta a Magyar Hidrogén Szövetség. Az első helyezett a BDN Automotive Kft. Hidrogén-Diesel Dual Fuel hajtásláncfejlesztés pályázata lett. A díjat Lepsényi István, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség elnöke és Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatója adta át a GreenTech Zalaegerszeg 2025 rendezvényen.

A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózattal együttműködve 2025 április elején hirdette meg a Hidrogéntechnológiai Innovációs Díjat azzal a céllal, hogy felkaroljon minden olyan tudományos és kutatási eredmény, illetve innovatív megoldást, amelyek a hidrogéntechnológia újszerű alkalmazását célozzák az energetikában, a közlekedésben, az építőiparban, az agráriumban vagy a nehéziparban.

A pályázatok elbírálását az energiaitudomány elismert szakemberei és a hidrogéntechnológia vezető tudományos műhelyeinek képviselői végezték.

Lepsényi István beszédében elmondta, nagy szükség van a hazai hidrogéntechnológiai találmányokra és fejlesztésekre, hiszen a hazai gazdaság legtöbbet ezekből tud profitálni. Hozzátette, hogy a bíráló bizottság tagjai a beérkezett pályázatokat innovációs szempontból magas színvonalúnak értékelték és kiemelten fontosnak tartják, hogy a következő években is legyen meghirdetve a pályázat. Ezért a szövetség elnöke bejelentette, a tervek szerint hagyományt szeretnének teremteni a díjból, ezért jövőre is tervezi a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség, hogy kiírja a pályázatot.

JR_LI_GreenTech

„A díjátadó az innovációt és a hasznosulást ünnepli” – mondta el Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója. „A tudomány akkor válik valódi értékké, ha hasznosul a gazdaságban és értéket teremt a társadalom számára. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatnál fontosnak tartjuk olyan pályázatok kiírását, ahol tehetséges fiatalok mutathatják meg, milyen komoly innovációs értéket képvisel a tudásuk. Kiemelkedő jelentősége van a hidrogéntechnológiának, nem csupán tudományos, hanem stratégiai szempontból is. Ezért a HUN-REN-ben jelenleg is nagy hangsúlyt fektetünk ennek a területnek a kutatására” – tette hozzá Jakab Roland.

A beérkezett pályázatok sokszínűséget mutatja, hogy szinte a hidrogénágazat teljes területét lefedték, hiszen a tiszta hidrogén előállításától, a kémiai hidrogéntároláson át a napelempark hatékonyságvizsgálatára is érkezett pályázat. A pályázatokat jellemzően KKV-k adták be (57%), míg egyéni vállalkozó (14%) és PhD-hallgató (29%) a nemzetközi trendeknek megfelelően jóval kisebb arányban fejlesztenek találmányokat.

gt02

Az első helyezett a BDN Automotive Kft. „Hidrogén-Diesel Dual Fuel hajtásláncfejlesztés” pályázata lett. Az általuk fejlesztett dual-fuel technológia nem csak jelentős kibocsátáscsökkenést garantál, hanem rugalmasságot is biztosít, mivel a hagyományos dízel üzem továbbra is elérhető marad. Pályázatuk arra összpontosít, hogy legalább a kívánt emissziócsökkentés 85%-át érjék el a zéró kibocsátáshoz szükséges befektetés 15%-ából.

A pályázat fődíja az Osakai Világkiállításra történő kiutazás teljes költségének biztosítása és a találmány világkiállításon történő bemutatása. A nyertes pályázat kiutazását 600 ezer forinttal a MOL is támogatja. Ez kivételes alkalmat teremt a globális szakmai, befektetői és értékesítési partnerekkel történő kapcsolatok kiépítésére.

A nyertes pályázók számára a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség hazai befektetői eseményt szervez, ahol a feltalálók bemutathatják innovációjukat a Szövetség tagságát alkotó közel 100 nagyvállalatnak, kis- és középvállalkozásnak és intézménynek. A Szövetség célja, hogy a legéletképesebb újítások és találmányok mielőbb gazdasági hasznosításra kerüljenek.

Megosztás