Hogyan formálja a tudomány a jövőnket? Klímakutatástól az egészségügyig
A klímaváltozás hatásai egyre súlyosbodnak, például az ausztráliai erdőtüzek esetében. A fenntartható mezőgazdaság, az ökoszisztéma megőrzése és az élelmezési rendszerek átalakítása szintén kulcsfontosságú és aktuális kihívások. Többi mellett ezekről is szó lesz majd az Academia Europaea és a HUN-REN kétnapos szakmai konferenciájának harmadik szekciójában.
Az ausztráliai és amerikai erdőtüzek az éghajlatváltozás egyre súlyosbodó következményei. A kutatók már 1988-ban kimutatták, hogy a tűzveszély folyamatosan növekszik, és ez mára valósággá vált. A tudomány szerencsére ma már képes matematikailag modellezni a tűz terjedését, hatásait és kockázatait. „Továbbra is optimista vagyok, hogy a tudomány, a mérnöki tudomány és a technológia a társadalomért és a társadalommal együttműködve megoldást fog találni az erdőtüzek és az éghajlatváltozás egyre növekvő kihívására” – fogalmaz Tom Beer, az ausztrál Safe System Solutions nevű közúti biztonsági mérnöki tanácsadó cég igazgatója, aki az éghajlat, erdőtüzek, levegőminőség és egészség témájában fog előadást tartani a workshopon, amit április 24-én és 25-én Budapesten rendeznek a HUN-REN székházában.
Persze nem csak az erdőtüzekkel kell megküzdenie a világnak az éghajlatváltozás kapcsán. A fenntartható mezőgazdaság kihívásait is fontos tematizálni. Ebben segít majd Solymosi Katalin, az ELTE növénybiológusa és a szervező Academia Europaea Budapest Knowledge Hub (budapesti tudásközpont) igazgatóhelyettese. A fenntartható mezőgazdaság kihívásainak kezelése ugyanis olyan integrált stratégiákat igényel, amelyek a környezetgazdálkodást, az éghajlati hatásokkal szembeni ellenálló képességet és a nyilvánosság bevonását helyezik előtérbe. Előadásában ennek a rendkívül összetett területnek néhány példáját, esettanulmányát és nyitott kutatási kérdéseit tervezem bemutatni.
A fenntartható jövő kihívásai és lehetőségei kerül egy másik előadás fókuszába is. Csak Európában közel 800 000 km2 gyepterület található, amely a vízszabályozástól kezdve a kártevők elleni védekezésen át a legelő állatállomány millióinak fenntartásáig számos ökoszisztéma-javakat és -szolgáltatást nyújt – hangsúlyozza Török Péter a Debreceni Egyetem Funkcionális és Restaurációs Ökológiai Kutatócsoport kutatója előadása kapcsán.
Phoebe Koundouri, Athens University of Economics and Business & Technical University of Denmark professzora szerint a probléma átfogó megközelítésével és komplex értékelési modellek segítségével az élelmezési rendszereket úgy alakíthatjuk át, hogy figyelembe vegyük az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és az élelmezésbiztonság kihívásait.
Fenntarthatóság az orvoslásban
Európai kezdeményezések a rákkutatás, a megelőzés és a gondozás integrációjának javítására című előadásában Nagy Péter, az Országos Onkológiai Intézet Molekuláris Immunológia és Toxikológia osztály vezetője osztja meg a téma legfrissebb eredményeit. Ahhoz azonban, hogy az egészségügyi ellátás valóban fenntarthatóvá váljon, mind az orvosi, mind a tudományos oktatásnak fejlődnie kell. Hegyi Péter, a Semmelweis Egyetem Transzlációs Medicina Központjának igazgatója erre is kitér előadásában.

A magas kognitív teljesítmény öregedéssel történő fenntartásának tudományos feltárása fontos támpontokkal és tanulságokkal szolgálhat számunkra. Gulyás Balázs, a HUN-REN elnökének előadása áttekintést nyújt a hallgatóságnak a kognitív kompenzációs mechanizmusok neurobiológiai alapjairól, és vázlatosan bemutatja az e téren a közelmúltban végzett kutatási erőfeszítéseket.
Az áprilisi konferencia részletes programja itt érhető el. Az I. szekció előadói és előadásainak részletes ismertetése itt, a II. szekcióban színpadra lépő kutatók előadásainak témája pedig itt érhető el.