Hogyan kerül a gyógyszer a kutató agyából a beteg szájába? A gyógyszerkutatás izgalmas folyamata a Science Expón
A magyar tudományé lesz a főszerep november 21. és 23. között a Szépművészeti Múzeumban. Az első Science Expón a HUN-REN több kutatóhelye is bemutatkozik, ahol sok más mellett megtudhatjuk, hogyan születik meg egy gyógyszer.
Tíz HUN-REN-es kutatóintézet vesz részt az első Science Expón, amelyet november 21. és 23. között tartanak a Szépművészeti Múzeumban. Az intézetekről részletesebben itt írtunk, ezúttal a kiállítóhelyeket vesszük górcső alá.
Az innovatív gyógyszerfejlesztési technológiákat bemutató standon az ötlettől a kivitelezésig követhetjük végig egy gyógyszer születését: azaz kvázi a kutató agyától a beteg szájáig tartó utat járhatjuk be a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont és a Kísérleti és Orvostudományi Kutatóintézet kutatóival, de a Richter Gedeon Nyrt. szakemberei is segítségünkre lesznek a tudományos kalandtúra során.
További érdekességek közé tartozik a pajzsmirigyhormon-diagnosztika, valamint a legmodernebb kutatási módszereket is megismerhetjük. Amennyiben lenne kérdésünk, első kézből kaphatunk választ a TTK egyik legújabb, coviddal kapcsolatos kutatására is (miszerint az onkológiában már használják azt a gyógyszert, ami a súlyos koronavírus-fertőzés ellen is jó lehet). Erről itt írtunk korábban.
A KOKI a gyógyszerkutatásai során egéragyszelet-preparátumok segítségével vizsgálta, hogy agyi sérülések esetén hogyan lépnek működésbe az agyunk fő védekezősejtjének számító mikrogliasejtek. Erről a témáról korábban itt írtunk, de a november végi Science Expón is lehet majd akár erről is kérdezni a KOKI tudósait a helyszínen.
A részletes programok hamarosan felkerülnek az intézetek weboldalaira is.