Magyarországot is magasra emelné a rangos díjjal jutalmazott Kroó Norbert kutatása

2025.02.13.

Kiemelkedő nemzetközi tudományos közéleti tevékenységéért Victor Frederick Weisskopf-díjjal ismerték el a HUN-REN Wigner 90 éves kutatóprofesszorának több évtizedes munkáját a Physics of Quantum Electronics konferencia alkalmából az Egyesült Államokban. Kroó Norbert akadémikus ma is ugyanolyan lelkesedéssel kutat, mint pályája elején. Elmondása szerint, ha sikeres lesz a mostani kutatásuk, az nemcsak a csapatát, hanem egész hazánkat is a “mennybe emelné”.

A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont külföldön is széles körben elismert kutatóprofesszora a közelmúltban kapott rangos elismerést kiemelkedő nemzetközi tudományos közéleti tevékenységéért. A Victor Frederick Weisskopf-díjat a Physics of Quantum Electronics konferencián vette át 2025. január 15-én.

Kroo Norbert

Fotós: MTI/Czimbal Gyula


Kroó Norbert a lézerfizika, a kvantumoptika és a plazmonika területének úttörő kutatója. Tevékenysége nemcsak alapvető jelentőségű elméleti eredményekkel gazdagította a fizikát, hanem a gyakorlati alkalmazási lehetőségek feltárásával számos esetben hozzájárult azok további hasznosulásához. Plazmonikai kutatásai új távlatokat nyitottak a nanotechnológia és az alkalmazott fizika területén, és kutatócsoportjával együtt olyan új irányokat jelölt ki, amelyek a jövő technológiáira is alapvető hatást gyakorolnak.

Példaértékű tudományos pályájával bizonyította, hogy az alap- és az alkalmazott kutatás nem választható el egymástól: a jól végzett kutatómunka a lenyűgöző intellektuális teljesítményen túl egyben rendkívüli értéket teremt a közösség számára, és előbb-utóbb kézzelfoghatóvá tehető a társadalmi-gazdasági hatása.

Kroó Norbert a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 1999 és 2005 között az MTA főtitkára, majd 2005-től alelnöke volt. 1981 és 1998 között az MTA Központi Fizikai Kutatóintézet Szilárdtestfizikai Kutatóintézete igazgatójaként dolgozott. Számos díjat kapott az elmúlt évtizedekben, egyebek mellett Akadémiai Díjban, Alexander von Humboldt-díjban és Prima Primissima díjban részesült, és úgy fogalmaz, hogy mindig az időben legutolsóra a legbüszkébb. Mostani díja egy családi tragédia miatt különösen közel áll a szívéhez, a Victor Frederick Weisskopf-díj odaítéléséről ugyanis a legszomorúbb pillanatokban, röviddel leánya halála után értesült. Kroó Norbert nevét 2015 óta egy kisbolygó is viseli, amelyet az év ismeretterjesztő tudósa cím mellé ad a Tudományos Újságírók Közössége.

„Még 1970-es évek közepén a Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) tartottam egy előadást, amelyen nagyszámú hallgatóság vett részt, az első sorban az MIT Nobel-díjasai ültek, köztük Victor Weisskopf is, aki akkor az MIT Fizikai Intézetének volt az igazgatója. Az előadásom után gratulált, és egy kicsit beszélgetni is tudtam az osztrák származású professzorral. Mielőtt elköszöntünk volna egymástól, azt mondta nekem, reméli, a nem túl távoli jövőben újra találkozni fogunk. Ez a találkozó az ő életében sajnos nem következett be. Amikor azonban a róla elnevezett díjat átvettem, elfogadó előadásomban örömmel nyugtáztam, hogy noha csak virtuálisan, de ötven évvel később ez a találkozó mégis létrejöhetett” – emlékezett vissza Victor Frederick Weisskopfra a professzor.”

A legnagyobb dobás még hátravan

A 90 éves kutatóprofesszor szerint mostani elismerése nem csupán neki szól, hanem annak a környezetnek is, amelyben a szakmai munkáit végezhette: például a hazai HUN-REN Kutatóhálózatnak és ezen belül a Wigner Fizikai Kutatóközpontnak, továbbá a németországi Max Planck Kvantumoptikai Intézet hannoveri kutatóintézetének is. Kroó Norbert és kutatótársai jelenleg éppen azon dolgoznak, hogy asztali lézerrel hozzanak létre fúziós energiát. „Ha sikerülne ezt megvalósítanunk, az egy olyan fantasztikus dolog lenne, ami nemcsak bennünket, hanem Magyarországot is a mennybe emelné” – hangsúlyozta a kutató.

Kroó Norbert arra a kérdésünkre, hogy mi motiválja őt 90 évesen is napról napra a kutatásaiban, elmondta, úgy érzi, ő ezt feladatul kapta, és ehhez időt is kapott. „Ez egy olyan ajándék, ami feldob engem, és amíg van lehetőségem, amíg a környezetem ezt lehetővé teszi, addig nem is szabad abbahagynom. Őszintén remélem, hogy ez még egy darabig kitart, mert szeretném befejezni ezt a mostani munkát is” – fogalmazta meg reményét a HUN-REN Wigner kutatóprofesszora.

Olyan pályát válassz, amivel boldog leszel

Egy 90 évesen is aktív kutatóval beszélgetve mindig adódik a kérdés, a mostanihoz képest mennyiben különbözött a kutatás jellege és módja, mint a tudományos pályája elején. Kroó Norbert szerint egyrészt akkoriban alig vehettek részt külföldi konferenciákon a ma is emlékezetes devizahiány miatt, másrészt például egy laboránsnak bizonyos kísérleti eredmények értékeléséhez szükséges matematikai módszerrel, az úgynevezett Fourier-transzformációval egy görbe kiszámolása egy heti munkájába telt, miközben ma néhány másodperc alatt megkapják ezt az eredményt. „A kutatómunka lényegesen gyorsabbá és egyszerűbbé vált, viszont a kérdések sokkal bonyolultabbak lettek. Úgy szoktam mondani, az egyszerű problémákat az elődeink már megoldották, nekünk csak a bonyolultabbak maradtak” – mondta a professzor.

A most éppen a pályájuk elején járó tudósokat is ellátta néhány jótanáccsal a friss Victor Frederick Weisskopf-díjas kutató. „Nincs ingyenebéd, mindenért meg kell dolgozni. Ez nemcsak a tudományra, hanem az élet minden területére vonatkozik” – hangsúlyozta Kroó Norbert. „Azt szoktam még mondani az egyetemi hallgatóimnak, hogy ha milliárdosok akarnak lenni, akkor ne foglalkozzanak tudománnyal. De ha egész életükben olyat szeretnének csinálni, amivel életük végéig boldogok lehetnek, olyan szakmát válasszanak, mint amilyen a tudományos munka. Mindez persze nem csak a tudományra igaz, de talán a tudományra fokozottan” – tette még hozzá a HUN-REN Wigner legendás és példamutató kutatója.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás