Elsőként rendeztek nemzetközi terepi vulkanológiai workshopot Magyarországon
Április elején öt napos terepi workshopot tartottak Észak-Magyarországon, ahol tíz ország fiatal vulkanológusai és tapasztalt kutatói közösen vizsgálták a térség különleges vulkanikus képződményeit. A programot a HUN-REN CSFK PannonVulkán Kutatócsoportja és a nemzetközi IAVCEI szakmai bizottsága szervezte.
A MTA–HUN-REN CSFK Lendület PannonVulkán Kutatócsoport és a vulkáni üledékképződéssel foglalkozó nemzetközi szakmai közösség (IAVCEI) együttműködésével valósult meg az az ötnapos terepi workshop, amely során résztvevők tizenöt különböző helyszínen ismerkedhettek meg a robbanásos vulkánkitörésekhez köthető képződményekkel. A program nemcsak a bazaltos, andezites és riolitos magmák kitörési nyomainak megértését segítette, hanem azok üledékes átalakulásait – például iszap- és törmelékárakat – is bemutatta.
kép: A siroki vár alatti sziklafalban horzsakőgazdag vulkáni rétegek őrzik a 15 millió éves hatalmas, pusztító erejű Demjén kitörés anyagát, piroklaszt-ár és torlóár, valamint vulkáni hamuhullás történetét.
A résztvevők Brazíliától Új-Zélandig összesen tíz országból érkeztek, és a szervezők célja az volt, hogy a terepi tapasztalatokon keresztül a fiatal kutatók jobban megértsék a vulkáni működés és az üledékképződés összefüggéseit. A kutatók nemcsak szakmai tudást kaptak, hanem bepillantást is nyerhettek abba, hogyan kapcsolódik a földtudomány a helyi kulturális és természeti örökséghez – ebben a Novohrad–Nógrád és a Bükk-vidék Geopark, valamint a Bükki Nemzeti Park munkatársai is segítették őket.
A workshop szervezői: Lukács Réka és Gál Péter (HUN-REN CSFK), Sztanó Orsolya és Harangi Szabolcs (ELTE), valamint Andrea Di Capua és Federica Barilaro olasz kutatók voltak. A program újabb példája annak, hogy a Pannon-medence kiemelkedő terepi helyszín lehet nemzetközi földtudományi képzések számára – és hogy a hazai kutatók aktívan alakítják ezt a közös tudást.
