Elsőként rendeztek nemzetközi terepi vulkanológiai workshopot Magyarországon

2025.04.17.

Április elején öt napos terepi workshopot tartottak Észak-Magyarországon, ahol tíz ország fiatal vulkanológusai és tapasztalt kutatói közösen vizsgálták a térség különleges vulkanikus képződményeit. A programot a HUN-REN CSFK PannonVulkán Kutatócsoportja és a IAVCEI vulkáni üledékképződéssel foglalkozó szakmai bizottsága (CVS) szervezte.

A MTA–HUN-REN CSFK Lendület PannonVulkán Kutatócsoport és a IAVCEI (International Association of Volcanology and Chemistry of the Earth's Interior) Commission on Volcanogenic Sedimentation (nemzetközi vulkanológiai társaság vulkáni üledékképződéssel foglalkozó bizottsága) együttműködésével valósult meg az az ötnapos terepi workshop, amely során a résztvevők tizenöt különböző helyszínen ismerkedhettek meg a robbanásos vulkánkitörésekhez köthető képződményekkel. A program nemcsak a bazaltos, andezites és riolitos magmák kitörési képződményeit és azok keletkezési mechanizmusát segítette megérteni, hanem azok üledékes áthalmozási folyamatait is, mint például folyóvízi szállítás, iszap- és törmelékárak.

Elsőként rendeztek nemzetközi terepi vulkanológiai workshopot Magyarországon
A siroki vár alatti sziklafalban horzsakőgazdag vulkáni rétegek őrzik a 15 millió éves hatalmas, pusztító erejű Demjén kitörés anyagát, piroklaszt-ár és torlóár, valamint vulkáni hamuhullás történetét.

A résztvevők Brazíliától Új-Zélandig összesen tíz országból érkeztek, és a szervezők célja az volt, hogy a terepi tapasztalatokon keresztül a fiatal kutatók jobban megértsék a vulkáni működés és az üledékképződés összefüggéseit. A kutatók nemcsak szakmai tudást kaptak, hanem bepillantást is nyerhettek abba, hogyan kapcsolódik a földtudomány a helyi kulturális és természeti örökséghez – ebben a Novohrad–Nógrád és a Bükk-vidék Geopark, valamint a Bükki Nemzeti Park munkatársai is segítették őket.

A workshop szervezői: Lukács Réka és Gál Péter (HUN-REN CSFK), Sztanó Orsolya és Harangi Szabolcs (ELTE), valamint Andrea Di Capua és Federica Barilaro olasz kutatók voltak. A program újabb példája annak, hogy a Pannon-medence kiváló terepi helyszín lehet nemzetközi földtudományi képzések és kutatások számára – és hogy a hazai kutatók szakmai eredményei jelentősen hozzájárulnak a tudományos ismeretek bővítéséhez.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás