Magyar-szlovák víztisztítási projekt indul az Ipoly mentén a HUN-REN CSFK vezetésével
Az Ipoly folyó és mellékvizei szennyvíz eredetű terhelésének csökkentése a célja annak a határon átnyúló összefogásnak, amely projekt a közelmúltban indult el a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (HUN-REN CSFK) vezetésével.
Települési szennyvíztisztítás hatékonyságát technológia-intenzív beavatkozásokkal erősítő projekt indult az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretén belül. A projektben a HUN-REN CSFK mellett a DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV Zrt.), valamint a szlovákiai Ipolynyék (Vinica) település önkormányzata is részt vesz. A #CLEANWATER rövidítésű projekt 2026 november végén zárul, összköltsége 1 908 333,72 euró, amelyből az Európai Regionális Fejlesztési Alap hozzájárulása 1 526 666,97 euró, derül ki az intézet közleményéből.
Az Ipoly vízgyűjtője antropogén eredetű szennyezésnek kitett, kisvízfolyásokkal szabdalt medence. Az Ipoly folyó és a beletorkolló patakok sok kis szennyvíztisztító telep kibocsátott vizének befogadói. A három partnerrel megvalósuló projekt konkrét célja az Ipoly vízgyűjtő kommunális eredetű terhelésének csökkentése szennyvíztisztító-telepi fejlesztésekkel és a természetben le nem bomló mikroszennyezők hatékony eltávolításának megalapozásával.
A konzorciumvezető HUN-REN CSFK feladata az Ipoly vízgyűjtő felszíni vizeinek és az ivóvíz mikroszennyező-terheltségének feltárása, illetve a hagyományos szennyvíztisztítási folyamatokhoz kapcsolódó negyedik szennyvíztisztítási lépcső megtervezése. A vezető partner összköltsége 508 620 euró, amiből az uniós hozzájárulás összege 406 896 euró, a magyar állam társfinanszírozása 101 724 euró.
A HUN-REN CSFK-ban a különböző vízminták értékelését követően, zöldhulladék feldolgozásán alapuló, saját fejlesztésű technológiával készülő megkötőanyagok (úgynevezett adszorbensek) tesztelése történik. A kutatóközpont saját fejlesztésű eszközeivel meghatározza a legkockázatosabb szennyezőkkel szembeni leghatékonyabb tölteteket és megoldásokat, majd a vízgyűjtő szennyvíztelepeire elvégzik ezek költséghatékonyság-elemzését.
Ezután akcióterv keretében kijelölik, hogy hol, milyen technológiával lehet beavatkozni úgy, hogy az érzékelhető hatást eredményezzen a teljes vízgyűjtőn, a projektben lezajlott rekonstrukciók hatásait, valamint a tesztelt adszorbensek alkalmazási lehetőségeit is. A projekt keretében az együttműködés eredményeként a partnerek által üzemeltetett nógrádi és ipolynyéki szennyvíztisztító telepeken jelentős technológiafejlesztés valósul meg, ezekre a szennyvíztelepekre a 4. tisztítási fokozatra vonatkozó, a mikroszennyezők eltávolítását célzó koncepciótervek is készülnek a HUN-REN CSFK szakemberei közreműködésével.
A projekt további részleteit itt lehet elolvasni.