Sikeresen megérkeztek a HUN-REN TTK mintái a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére

2025.04.28.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) szerves kémiai mintái sikeresen megérkeztek a Nemzetközi Űrállomásra, ahol egy hónapon át vizsgálják a kristályosodásukat súlytalanságban.

Ahogy nemrég beszámoltunk róla, a HUN-REN TTK az Európai Űrügynökséghez kötődő Space Application Services meghívására, az űrbeli kristályosítási kutatásokat összefogó Japan Manned Space Systems szárnyai alatt, a HUNOR program keretében szerves vegyületeket küldött az űrbe, hogy megfigyeljék a kristályosodásukat.

Kirara6
A Kirara#6 inkubátor a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. © ESA / NASA

A HUN-REN TTK Szerkezetkutató Központ, Kémiai Krisztallográfiai Kutatólaboratórium egykristály növesztési kísérletei zökkenőmentes start, 28 órás utazás és sikeres dokkolás után szerencsésen megérkeztek a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére a Kirara#6 inkubátorban a SpaceX-32 küldetés keretében.

TTK szerves anyagok az űrben

Az ICE Cube inkubátort az európai Columbus modulban helyezték el, és a minták egy hónapot fognak az űrállomáson tölteni.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatási szervezetévé váljon, és jelentős mértékben hozzájáruljon Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez. A 2025. január elsején életbe lépett törvény megfelelő keretet nyújt ahhoz, hogy a HUN-REN a kihívásokra jobban reagáló, együttműködő, a teljesítményt szem előtt tartó, jól működő hálózattá alakuljon, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságát, a felfedező kutatások folytatásának lehetőségét, miközben multidiszciplináris válaszokat kínál a hazai és nemzetközi közösséget érintő komplex kérdésekre. A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózatban dolgozók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményközpontú finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, versenyképes bérekre, valamint tervezhető kutatói életpályára számíthatnak.

Megosztás