360°-os AI-támogatás a tudomány szolgálatában
A mesterséges intelligencia (AI) nemcsak átalakítja a világot, hanem új korszakot nyit a tudományos kutatásban is. A HUN-REN Központ új AI-programjai olyan eszközöket adnak a kutatók kezébe, amelyekkel hatékonyabban dolgozhatnak, innovatívabbak lehetnek, és jobban felkészülhetnek az AI okozta változásokra.
A HUN-REN április szimpóziumán Szertics Gergely, az AI 4 Science (valamint a kibővített AI 4 Impact) program vezetője mutatta be a HUN-REN legújabb AI szolgáltatásait, amelyek által még szorosabb kapcsolatba kerülhet a tudomány a mesterséges intelligenciával.

Fotó: DKP Visual Kft.
A Magyar Kutatási Hálózat az alábbi négy új programmal támogatja kutatóit ezen az úton:
- AI for Science (AI4S) – amelyben az AI közvetlenül segíti a kutatási tevékenységet,
- AI for Efficiency (AI4E) – az adminisztratív és támogató folyamatok automatizálására,
- AI for Innovation (AI4I) – az innovációs és piaci gondolkodás erősítésére,
- AI-First Science (AI1S) – amely felkészíti a kutatókat arra, hogyan dolgozzanak együtt autonóm, PhD-szintű intelligenciákkal.
Szertics Gergely szerint a mesterséges intelligencia három fejlődési irány felé halad: egyre intelligensebbé válik, tudományterületekre specializálódik (mint a bioinformatika vagy kémia), valamint nemcsak gondolkodásra, hanem cselekvésre is képessé válik.
A HUN-REN AI 4 Science programjának vezetője beszámolt arról, hogy ezekhez háromféle megközelítést dolgoztak ki: kiterjesztett, automatizált és autonóm intelligenciát, amelyekhez külön eszközök, képzések és szervezeti struktúrák szükségesek.
Előadásában elhangzott, hogy már elérhető a GenAI for Science platform, amely nyílt forráskódú modellekkel, képanalízis eszközökkel dolgozik, és a jövőben érkeznek a génszekvenálási AI-modulok is.
A HUN-REN AI-alapú partner- és témakereső eszköze már pilotfázisban segíti az intézeteket, például a HUN-REN Agrárkutató Központot, hogy kutatói gyorsabban találjanak releváns együttműködő partnereket tudományos tevékenységeikhez. „Az a célunk, hogy minden kutató esélyt kaphasson arra, hogy a mesterséges intelligenciával hatékonyabban, gyorsabban és okosabban dolgozhasson” – emelte ki Szertics Gergely, majd hozzátette, hogy ha a kutatókat a tudomány új dimenziói érdeklik, akkor itt az idő és a lehetőség, hogy bekapcsolódhassanak.
A szimpóziumon bemutatott angol nyelvű prezentációt ITT lehet megtekinteni.
A HUN-REN AI programjáról ITT olvashatnak.
A HUN-REN AI Szimpóziumának programja ITT érhető el.