Ugrás a tartalomra

A HUN-REN delegációja is részt vett az Academia Europaea konferenciáján

Hírek

A HUN-REN első alkalommal vett részt támogató tagként a legnagyobb egyéni tagsággal rendelkező európai tudományos szervezet, az Academia Europaea közgyűlésén és éves tanácskozásán a lengyelországi Wroclawban. Gulyás Balázs elnök szakmai előadást tartott a szervezet élettudományi szekciójában, majd a közgyűlésen bemutatta a HUN-REN-t, mint új támogató tagot. 

Building Bridges 2024

2024. november 24-28. között tartotta éves közgyűlését és tanácskozását az Academia Europaea nemzetközi szervezet „Building Bridges 2024” címmel a lengyelországi Wroclawban.  Az Academia Europaea európai, valamint más földrészekről, de európai affiliációval is rendelkező kiváló kutatókat tömörítő szervezet, több mint 5000, köztük mintegy 100 magyar, taggal. A szervezet hat tematikus központja közül az egyiknek Budapest ad otthont, az MTA támogatásának köszönhetően.

Felismerve a szervezet kínálta együttműködési lehetőségeket, a HUN-REN intézményi támogatói tagságot létesített a rangos tudományos szervezettel, az erről szóló megállapodás a közelmúltban írták alá a felek. A HUN-REN képviseletében Gulyás Balázs elnök is részt vett a rendezvényen, egyúttal mint az Academia Europaea tagja, a Fiziológiai és Idegtudományi Szekció elnökeként sikeres előadást tartott „Maintenance of High Cognitive Performance During Ageing” címmel. Emellett az akadémiai tagok közgyűlésén Gulyás Balázs bemutatta a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatot, mint a szervezet támogatóját, valamint azt is, ahogyan támogatóként a HUN-REN Központ hozzá kíván járulni a szervezet tevékenységéhez. A szervezet támogatása keretében lehetőség nyílik további új akadémiai tagok jelölésére, közös nemzetközi rendezvények szervezésére, a HUN-REN nemzetközi kapcsolatainak erősítésére és újabb kutatási együttműködések indítására. A konferencián lehetőség nyílt nemcsak a szűkebb tudományterületen belüli eredmények megismerésére, hanem az élettudományi, bölcsészet- és társadalomtudományi és az élettelen természettudományi területek közötti multidiszciplináris, interdiszciplinátris előadásokra, többek között Prof. Emmanuelle Charpentier a 2020. évi kémiai Nobel-díjas előadására is sor került.

Academia Europea oklevél
Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.