Ugrás a tartalomra

ELKH-POC-2021-003 számú, „GISta Hungarorum” című pályázat

 

POC_2021_003

A tudományos irodalom már felhívta a figyelmet arra, hogy a történeti múlt jobban befolyásolja a jelenkori fejlettségi viszonyokat (path dependency), melyek nemcsak a legutóbbi gazdasági rendszer jegyeit viselik magukon. Az is világos, hogy a mai perifériák nem homogének, akár szomszédos alulfejlett települések is mutathatnak eltérő társadalmi-gazdasági sajátosságokat. A jelenlegi területfejlesztési politikák azonban e két tényre nincsenek tekintettel: állapot- és nem folyamatorientáltak. Hangsúlyozandó, hogy az alulfejlett területek fejlesztésének nincs általános orvosszere, egyedi, célzott beavatkozást igényelnek. Azonban éppen az ehhez szükséges mélytörténeti okok ismeretlenek.

Az általunk épített és webszerveren többszáz térkép segítségével webmapes alkalmazásban megjelenített adatbázis éppen ehhez kínál fogódzót. A GISta Hungarorum a történeti ország és utódállamainak máig legrészletesebb (települési felbontású), 300 éves időintervallumot felölelő (1720-2010), a változások detektálására is alkalmas, 9 millió rekordot, többszáz indikátort tartalmazó  adatbázisa a kiegészítő webes applikációval. A fejlesztés lehetővé teszi a négy időmetszet kompozit (nem GDP-alapú) fejlettségi képének összehasonlítását a változó adminisztratív keretek ellenére; időben és térben bővíthető és modern adatbázisokhoz csatolható (LAU-kódokkal) http://gistahungarorum.abtk.hu

A másik fejlesztés, a regensburgi IOS (Leibniz Institut) a Balkans in Numbers a tágabb térség (Románia, volt Jugoszlávia, Albánia, Görögország) társadalmi-gazdasági-demográfiai mutatóinak vizualizásálát céozta meg több időmetszetben (1930, 1970, 2000), hasonló célokkal, a befektetésre alkalmas, politikai-társadalmi beavatkozást igénylő vagy bizonyos szempontok alapján elmaradottnak tekinthető területek kijelőlése, a területi egyenlőtlenségek illusztrálása céljából, járási-megyei szinten.

A fejlesztés a klasszikus történeti kutatások segítése mellett segítséget nyújt a telephelyválasztás optimalizálásában, a célzott kormányzati fejlesztési politikák kidolgozásában, a területi tervezés költséghatékonnyá tételében, és a határokon átnyúló folyamatok és együttműködések problémáinak feltárásában. Az adatbázis és vizualizációja nagy adatmennyiség interregionális összehasonlítását teszi lehetővé több, fejlettséget befolyásoló dimenzió és időbeli változásokat megjelenítő speciális vizualizációs technika segítségével.

ELKH_POC_2021_003_one_pager.pdf
PDF dokumentum | 505.07 KB