Pályázati felhívás az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Titkársága által meghirdetett 2022. évi „Proof of Concept” Program (kódszám: ELKH-PoC-2022) tárgyában
Az ELKH kutatóhelyeinek – társadalmi és gazdasági hasznosítási fókuszú – kutatási tevékenységei elősegítése érdekében az ELKH Titkárság (a továbbiakban: Támogató) immár 2. alkalommal „Proof of Concept” (a továbbiakban: PoC) Program címmel pályázatot (a továbbiakban: pályázat) hirdet.
A pályázati felhívás célja:
A PoC Program legfőbb célja az ELKH kutatóhelyein létrejött vagy létrejövő kutatási eredmények magasabb technológiai érettségi szintre emelése, amely révén lehetőség nyílik külső (például ipari) szereplők kutatás-fejlesztésbe történő (pénzügyi/szakmai) bevonására vagy a technológia hasznosítására.
A PoC Program keretében támogatott szakmai célkitűzések:
- az ELKH kutatóhelyein folyó kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenység elősegítése az ötlet keletkezésétől a piacra lépéshez szükséges fejlesztési mérföldkövekig, valamint
- a kutatási projektekben létrejövő szellemi alkotások gazdasági, társadalmi hasznosításának előmozdítása.
A felhívás az ELKH által lefedett valamennyi tudományterületre – matematikai és természettudományok, élettudományok, valamint bölcsészet- és társadalomtudományok – tématerületi megkötés nélkül vonatkozik.
Rendelkezésre álló forrás, támogatható projektek száma:
A rendelkezésre álló teljes pályázati keretösszeg a 2022. évre 300 millió Ft. A pályázat forrása az ELKH Kiválósági és szakmai feladatok támogatása fejezeti kezelésű előirányzat.
A támogatásban részesülő pályázatok várható száma 7-300 darab.
Jogosultsági feltételek:
A felhívásra pályázatot az ELKH kutatóhelyei (beleértve a Támogatott Kutatócsoportok Irodáját is) jogi személyként, önállóan nyújthatnak be.
A pályázatok benyújtása konzorciális formában nem engedélyezett. Magánszemélyként pályázat benyújtására nincs lehetőség.
A pályázat elbírálása során előnyben részesülnek azon kutatóhelyek, amelyek a projektek végrehajtását szakmai együttműködés – kiemelten: a hiányzó szakmai területek lefedése és/vagy a végrehajtáshoz szükséges technológiák bevonása – keretében valósítják meg.
A felhívás keretében ugyanazon pályázó egyidejűleg több pályázat benyújtására is jogosult, amely esetben szükségszerű jogosultsági feltétel, hogy a pályázatok témája és célja egymástól megfelelően elkülöníthető legyen.
A pályázat benyújtásának időpontjában és a támogatás elnyerését követő megvalósítási időszakban a pályázó intézménynél a vezető kutatónak (a projekt szakmai és pénzügyi megvalósításáért felelős kutató, szakember) munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban szükséges állnia.
A projektek területi korlátozása:
A projektek megvalósításának helyszíne a pályázó bejegyzett magyarországi székhelye vagy telephelye lehet.
Támogatható tevékenységek:
A PoC Programból kapott támogatás kizárólag gazdasági, társadalmi hasznosítást előmozdító tevékenységekre fordítható, melynek keretében a támogatható tevékenységek a következők:
- ötlet-validáció;
- megvalósíthatóság igazolásához szükséges kísérletek végzése és kapcsolódó technikai problémák megoldása;
- prototípus-fejlesztés;
- külső szolgáltatás igénybevétele (pl.: külső vizsgálatok, terméktesztek, terepkísérletek végzése, szoftverfejlesztés, analitikai szolgáltatások stb.);
- hasznosítási lehetőségek előkészítése, kidolgozása (pl.: konkrét, rövid távú hasznosítási modell kidolgozása, piacelemzés, piacfókuszálás stb.);
- egyértelműen, célzottan és igazoltan a hasznosítás érdekében tervezett, releváns szakmai, iparági konferenciákon, partnertalálkozókon történő – elsődlegesen online – részvétel, bemutatók szervezése;
- eszközbeszerzés.
A pályázat során kiemelt szakmai elvárás a pályázók által létrehozott, hasznosítási potenciállal rendelkező kutatási eredményekre és innovatív ötletekre épülő technológia-, szolgáltatás- vagy termékfejlesztésre irányuló validáció, és a meglévő technológia, szolgáltatás, termék technológiai érettségi szintjének legalább egy szinttel történő emelése, összességében a kutatási (rész)eredmények minimum 4-es technológiai érettségi szintig (TRL 4) történő eljuttatását célozva.
A projekt időtartama:
A projektekben foglalt tevékenységek végrehajtására rendelkezésre álló időtartam legfeljebb 18 hónap, mely szakmailag indokolt esetben legfeljebb további 12 hónapig meghosszabbítható, további forrás biztosítása nélkül.
A támogatás formája, mértéke, a kifizetés módja:
A felhívás keretében igényelhető támogatás összege: minimum 1 millió Ft, maximum 45 millió Ft.
A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás, melynek maximális mértéke az összes elszámolható költség 100%-a. Az igényelt támogatás mellett lehetőség van további külső – nem támogatásnak minősülő – forrás bevonására is a projekt keretében.
A támogatott projektek keretében a támogatási összeg folyósítására előleg formájában, egy összegben kerül sor.
Kiválasztási eljárásrend:
A pályázatok érkeztetését, formai ellenőrzését, befogadását és a támogatói döntés meghozatalának koordinálását, valamint a pályázókkal való kapcsolattartást az ELKH Titkárság Innovációs Főosztálya végzi. A befogadott pályázatok közül a támogatásra javasolt projektek a szakmai értékelők értékelése alapján kerülnek kiválasztásra.
Benyújtási határidő:
A pályáztatás egyszakaszos eljárásrendben zajlik. A felhívás keretében a pályázatok benyújtása 2022. április 1-jétől 2022. május 31-éig lehetséges.
Kapcsolat:
e-mail: poc[kukac]elkh.org
telefon: +36 30 156 0475; +36 30 156 3476
A pályázati felhívás teljes terjedelmében PDF formátumban letölthető itt.
A pályázati felhívás mellékletei: