Ugrás a tartalomra

Stipsicz András, a HUN-REN Rényi Intézet igazgatója és Pál Csaba, a HUN-REN SZBK kutatója is elnyerte az ERC Advanced Grant támogatást

Az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) 2024. április 11-én tette közzé weboldalán az ERC Advanced Grant nyerteseinek névsorát, amelyen két magyar kutató is szerepel. Stipsicz András, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatója fizikai és műszaki tudományok kategóriában, Pál Csaba, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének tudományos tanácsadója élettudományok kategóriában nyerte el a rangos támogatást. Az összesen 255 kiválasztott pályázat megvalósítására rendelkezésre álló teljes keretösszeg 652 millió euró.

.

Stipsicz András „Knots and Surfaces on four-manifolds” című projektjében a négydimenziós sima sokaságokkal kapcsolatos fontos kérdéseket vizsgálja. A négydimenziós sokaságok meglehetősen furcsák más dimenziós sokaságokhoz képest, ugyanis számos érdekes jelenség csak négy dimenzióban fordul elő. A projekt fő célja olyan módszerek és megközelítések kidolgozása, amelyek segítségével jobban meg lehet érteni ezeket a különleges objektumokat. A kutatás legfőbb újdonsága a csomóelméleti módszerek szisztematikus használata. Stipsicz András mostani pályázatával immár másodszor nyerte el az ERC Advanced Grantet. A 2 millió eurós támogatás segítségével a tizenkettedik ‒ Stipsicz András vezetésével már a második ‒ ERC-kutatócsoport alakul a HUN-REN Rényi Intézetben.

.

Pál Csaba és kutatócsoportja az „Antibiotics of the future: are they prone to bacterial resistance?” című, 2,5 millió euró támogatásból megvalósuló ötéves projekt keretében azt vizsgálja, hogy laboratóriumi körülmények között kialakul-e az antibiotikumokkal szembeni ellenálló képesség, és ha igen, milyen mechanizmusok révén. A projekt végén arra is javaslatokat tesznek, hogy hogyan lehetne jobb antibiotikumokat fejleszteni. Pál Csaba a Starting Grant (2008), a Consolidator Grant (2015) és a Proof of Concept Grant (2019) után immár negyedik alkalommal nyerte el az ERC támogatását. A HUN-REN SZBK területén működő Biotechnológiai Nemzeti Laboratórium (BNL) 1. alprogramjának – amelyben Pál Csaba vezető kutatóként vesz részt – törekvései jól illeszkednek a most elnyert támogatás célkitűzéseihez, a BNL fejlett műszerezettségű laboratóriumai pedig kiváló technikai hátteret nyújtanak az antibiotikum-rezisztenciával kapcsolatos vizsgálatok kivitelezéséhez.