Intézetek
A HUN-REN ATK Mezőgazdasági Intézet (MGI) fő feladatai közé tartozik az egészséges táplálkozás alapanyagául szolgáló biológiai alapok biztosítása, környezetkímélő és gazdaságos növénytermesztési eljárások kidolgozása, a tartós növényi stresszrezisztencia kialakítása, valamint a klímaváltozás mezőgazdaságra kifejtett hatásának vizsgálata. Az intézet kutatócsoportjai nemzetközi szinten elismert alapkutatási tevékenységet folytatnak, ugyanakkor az MGI az agráriumban közvetlenül hasznosítható növényfajtáival, szabadalmaival és tápanyag-utánpótlási szaktanácsadási rendszerével meghatározó befolyással rendelkezik a növénytermesztési ágazatban.
A HUN-REN ATK Növényvédelmi Intézet (NÖVI) tevékenysége a növényvédelemmel kapcsolatos kutatások tárgykörein belül kiterjed a kórokozók és a kártevők biológiájára, az ízeltlábú kártevők fajon belüli kommunikációjára, a növények betegségekkel és abiotikus stresszfaktorokkal szemben mutatott ellenálló-képességének mechanizmusaira, a kórokozók és az ízeltlábú kártevők, valamint ezek természetes ellenségei közötti kölcsönhatásokra, továbbá az agroökoszisztéma-kutatásokra. A NÖVI az erdészeti, a természetvédelmi vagy a lakott környezetben jelentkező növényvédelmi problémák kutatásában is részt vesz. Profilja elsősorban a morfológiai, molekuláris és ökológiai módszerekkel végzett alapkutatás, ugyanakkor alkalmazott kutatásaival mezőgazdasági és más termesztett növények új növényvédelmi stratégiáinak kidolgozásában is közreműködik.
A HUN-REN ATK Talajtani Intézet (TAKI) a talaj és a környezet közötti kölcsönhatásokkal kapcsolatos, a környezet- és földtudományokat, illetve az általánosabb értelemben vett agrárszakterületeket (vidékfejlesztés, területi tervezés, mezőgazdasági vízgazdálkodás stb.) érintő inter- és multidiszciplináris kutatási tevékenységet végez. A jelenlegi legfontosabb kutatási irányok közé tartozik a talajban zajló víz-, anyag- és energiaforgalom, a talaj szerves anyagának mennyiségi és minőségi változásai, a talaj mikrobiális és makroszintű közösségeinek feltárása, a talajok tulajdonságainak, folyamatainak, funkcióinak és szolgáltatásainak térbeli és időbeli modellezése, a talajbiomassza felhasználása környezeti indikációs célokra, valamint a körkörös gazdaság célkitűzéseinek támogatása a talajjavításra vagy alternatív tápanyag-utánpótlásra alkalmas biohulladék és szennyvíziszap hasznosításával.