Ugrás a tartalomra

Öt program, amit minden középiskolásnak látnia kell a Science Expón

Hírek

Üstökösfőzés, robotkutya, látványos kísérletek és AI minden mennyiségben. A hét végén a tudomány játssza a főszerepet a Szépművészeti Múzeumban, ahol rengeteg érdekes előadás és izgalmas kísérletet is láthatnak az érdeklődők. Összeválogattunk öt olyan programot a HUN-REN intézeteinek felhozatalából, amit középiskolásként kár lenne kihagyni. 

1. Mi ezeket a robotokat keressük 

Több robottal érkezik az eseményre a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), de talán a Macskafogó nevet viselő robotkutyára lesznek a legtöbben kíváncsiak. Az idén 60 éves SZTAKI robotkutyája érti, ha magyarul szólunk hozzá, és lelkesen követi a gazdáját, amit csütörtökön le is lehet tesztelni. Aki a kutyák helyett inkább a drónokért rajong, az is talál látnivalót: egy hidrogénes drón repül majd a Hősök tere fölé, ami bár robosztusabb, tovább bír dolgozni, mint a hagyományos drónok. Ha mindez nem lenne elég, akkor egy robot készít majd rólunk villámgyorsasággal élethű portrékat. 

2. Így főzzünk üstököst! 

A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont nevéhez számos felfedezés kapcsolódott az elmúlt időszakban, üstökösöket és földközeli kisbolygókat találtak. Mindezekről is mesélnek majd a három nap során, mégis az üstökösfőzés címet viselő előadásuk ígérkezik a legizgalmasabbnak. Egy speciális recept alapján készítenek a CSFK kutatói egy üstökösmag modellt, megfűszerezve pályatulajdonságokkal, az üstökösök eredetével és sok-sok érdekes információval.  

Science Expo 2024

3. Ezért szereti mindenki a kémiát 

A színes-szagos kísérleteket mindenki szerette kémiaórán, még azok is, akikből nem lett kutató, vegyész vagy kémiatanár. A Bay Zoltán Kutatóközpont kutatói gondoskodnak arról, hogy még látványosabb kísérleteket láthasson a Science Expo közönsége, mint amiket egy egyszerű kémiaóra adhat. Ráadásul nemcsak nézni, hanem kérdezni is lehet a jelenségekről. De megtudhatjuk azt is, kik voltak az első vegyészek, és hogyan alakították a világot, illetve hogy milyen szerepet játszik a kémia mindennapi életünkben. 

Science Expo 2024

4. Mesterséges intelligencia: hogyan szeressük?  

Bár rengeteg izgalmas kerekasztal-beszélgetést lehet meghallgatni a három nap során a fenntarthatóságról, a klímavédelemről és az önvezető autókról is, az a közös bennük, hogy szinte mindegyik témában előkerül a mesterséges intelligencia (MI), amely önálló szekciót is kap. A csütörtök délután beszélgetés során kiderül, hogyan irányítható az MI, illetve hogyan szolgálhatja az emberiség javát. De nem megyünk el a mesterséges intelligencia etikai, jogi és technológiai kérdései mellett sem, valamint azt is megvitatjuk, hogyan lehet a technológiát fenntartható és felelős módon integrálni a mindennapi életünkbe. 

Science Expo 2024

5. Hogyan és miért segíti az emberiséget egy körömhegynyi rovar?  

Kísérleti állatok, de nem patkányok, nem egerek, még csak nem is majmok, hanem sokkal kisebbek náluk, és nagyon régóta nagyon sokat segítenek nekünk az orvostudományban. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont (HUN-REN SZBK) kutatói a Science Expón elmondják, hogyan és miért állították az orvoslás szolgálatába az ecetmuslicákat. Ezeket mikroszkópokon és videókon jól meg is mutatják a kíváncsi szemeknek. 

Science Expo 2024

A további részletes programok itt érhetők el, a szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják. 

Megújul a HUN-REN

A szervezetében korszerűsödő Magyar Kutatási Hálózat célja, hogy Európa egyik leghatékonyabb kutatói szervezetévé váljon. A HUN-REN új vezetésének célja egy jól finanszírozott, nyitott, a társadalmi és gazdasági problémákra fókuszáló tudományos intézményrendszer megteremtése, amely jelentős mértékben hozzájárulhat Magyarország társadalmi és gazdasági sikeréhez.

A Magyar Kutatási Hálózatban dolgozó kutatók hosszú távú, következetes, értékkövető és teljesítményelvű finanszírozási rendszerre, egymást erősítő struktúrára és működésre, hazai és nemzetközi szinten versenyképes bérekre, valamint kiszámítható kutatói életpályára számíthatnak egy olyan szervezetben, amelyben erős a vállalkozói és együttműködő szemlélet, a kutatók munkáját adminisztratív és beszerzési szolgáltatásokkal segítik, továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a tudományos szférán kívüli kapcsolatokra is.